Ukraiński wywiad: Władimir Putin nie wie co się dzieje na Ukrainie. Wszyscy go okłamują

Prezydent Władimir Putin jest przekonany, że wojna z Ukrainą przebiega zgodnie z planem, ponieważ jest oszukiwany przez swoje otoczenie - twierdzi Andrij Jusow, rzecznik wywiadu wojskowego Ukrainy, w rozmowie z "Kyiv Post".

Publikacja: 19.10.2023 14:49

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Jusow twierdzi, że każdy kto powiedziałby Putinowi o tym jak wygląda sytuacja na Ukrainie, ryzykuje stratę stanowiska lub nawet swoje życie.

Ukraiński wywiad wojskowy: Jak mogą powiedzieć Władimirowi Putinowi o stratach?

W rozmowie z "Kyiv Post" Jusow mówi, że "niektóre szczegóły dotyczące rzeczywistej sytuacji mogą docierać do Putina z pewnym opóźnieniem", ale "nie informacja o ogólnej sytuacji".

Mówiąc o zaciętych walkach, jakie obecnie toczą się o Awdijiwkę w obwodzie donieckim, którą Rosjanie starają się zająć, Jusow pyta: "Jak mogą powiedzieć mu o stratach dziesiątków pojazdów opancerzonych i setek żołnierzy tylko na tym jednym odcinku frontu?".

- Posłaniec ryzykowałby utratę stanowiska lub gorzej - dodał Jusow.

- Dlatego mówią mu, że wszystko idzie zgodnie z planem - podsumował.

Andrij Jusow: Gdyby Kreml znał prawdę, nie doszłoby do inwazji

W weekend Putin mówił o "poprawie sytuacji taktycznej" rosyjskiej armii w rejonie Awdijiwki. Tymczasem Ukraińcy twierdzą, że choć są tam poddawani dużej presji przez nacierających Rosjan, to jednak ci ostatni ponoszą ciężkie straty atakując falami i rzucając do walki źle wyszkolonych żołnierzy. Ponadto Rosjanie mają nacierać używają czasem nawet 70-letnich, przestarzałych pojazdów wojskowych.

Zdaniem Jusowa wpisuje się to w ogólny trend dotyczący informacji, jakie napływają na Kreml. Tak samo miało być przed rozpoczęciem wojny przez Rosję.

- Gdyby mieli rzeczywiste raporty i wsłuchiwali się w nie, nie doszłoby (...) do pełnowymiarowej inwazji - ocenił Jusow, którego zdaniem również w 2014 roku Rosja nie zaatakowałaby Ukrainy, gdyby Kreml znał realną sytuację.

- Tylko idiota uwierzyłby, że Kijów zostanie wzięty w trzy dni i tylko idiota uwierzyłby, że rosyjscy najeźdźcy będą witani kwiatami i że Ukraińcy czekają na nich jako wyzwolicieli - stwierdził.

- Ale ci ludzie (...) wierzyli w to, co chcieli zobaczyć - dodał.

Jusow mówił też, że Rosjanie - w tym władze na Kremlu - żyją w świecie rosyjskiej propagandy i wierzą w nią.

Jusow twierdzi, że każdy kto powiedziałby Putinowi o tym jak wygląda sytuacja na Ukrainie, ryzykuje stratę stanowiska lub nawet swoje życie.

Ukraiński wywiad wojskowy: Jak mogą powiedzieć Władimirowi Putinowi o stratach?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 882
Konflikty zbrojne
W NATO, ale bez Krymu i Donbasu. Jaki kompromis z Rosją zaakceptują Ukraińcy?
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 881
Konflikty zbrojne
Tajemnicza depesza TASS. Rosyjska armia donosi o ataku, w którym miało zginąć "50 zachodnich instruktorów", szczegółów nie podano
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Konflikty zbrojne
"Jesteśmy na historycznym skrzyżowaniu". Hamas podpisał porozumienie z Fatahem... w Pekinie