Izrael zaatakował z powietrza Syrię. Są ranni wśród syryjskich żołnierzy

Dwóch syryjskich żołnierzy zostało rannych w domniemanym izraelskim ataku powietrznym na cele w rejonie Damaszku, stolicy Syrii - informuje syryjska agencja informacyjna SANA. Do ataku doszło w nocy z 18 na 19 lipca.

Publikacja: 19.07.2023 05:35

Izraelski myśliwiec F-15

Izraelski myśliwiec F-15

Foto: Tech. Sgt. Kevin Gruenwald, Public domain, via Wikimedia Commons

Informacje o ataku w rejonie Damaszku pojawiły się po doniesieniach o izraelskim ataku powietrznym na cele w muhafazie Hims, w środkowej Syrii.

Dwa izraelskie ataki powietrzne na Syrię jednego dnia

SANA podaje, że atak na cele w rejonie Damaszku został przeprowadzony z przestrzeni powietrznej nad Wzgórzami Golan, okupowanymi przez Izrael od 1967 roku.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że celem izraelskiego ataku były obiekty znajdujące się na zachód od Damaszku, w pobliżu miasta Kadsijja lub miejscowości As-Sabbura.

W sieci pojawiają się zdjęcia z tego rejonu, na których widać liczne pożary, do których doszło po ataku.

Ostatni atak powietrzny Izraela na Syrię miał mieć miejsce ok. dwóch tygodni temu, gdy izraelska armia uderzyła na baterię syryjskiej obrony powietrznej, po tym jak wystrzelona przez syryjskich żołnierzy rakieta ziemia-powietrze eksplodowała w przestrzeni powietrznej nad Izraelem.

W nocy z 18 na 19 lipca Izrael miał też atakować cele w muhafazie Hims, gdzie aktywna była syryjska obrona przeciwlotnicza. SANA podała, że w wyniku ataku na muhafazę Hims nikt nie ucierpiał.

14 czerwca w ataku powietrznym Izraela na Syrię ranny został syryjski żołnierz. Wówczas też celem ataku były obiekty w rejonie Damaszku - nieoficjalnie mówiło się o eksplozjach w rejonie sztabu 1. Dywizji syryjskiej armii.

Dlaczego Izrael atakuje cele w Syrii?

Od kilku lat Izrael regularnie atakuje cele powietrzne w Syrii obawiając się, że będący sojusznikiem prezydenta Baszara el-Asada w wojnie domowej Iran wykorzysta sytuację polityczną w Syrii do umocnienia swojej obecności wojskowej w tym kraju i uczynienia z Syrii przyczółka do ewentualnej przyszłej agresji przeciw Izraelowi.

Izraelskie ataki są też wymierzone w siły Hezbollahu, które również są obecne w Syrii.

Informacje o ataku w rejonie Damaszku pojawiły się po doniesieniach o izraelskim ataku powietrznym na cele w muhafazie Hims, w środkowej Syrii.

Dwa izraelskie ataki powietrzne na Syrię jednego dnia

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 815
Konflikty zbrojne
Jak duże jest rosyjskie zagrożenie? Niemieccy politycy przestrzegają, obywatele się nie boją
Konflikty zbrojne
Ukraina upamiętnia ofiary ludobójstwa na Tatarach krymskich
Konflikty zbrojne
Rosjanie po raz pierwszy skutecznie uderzyli w Starlinki. Ukraińska brygada "oślepiona"
Konflikty zbrojne
Ukraina prosi USA o pomoc w namierzaniu celów w Rosji. Chce uderzyć własną bronią