Niepokój rosyjskich dowódców

Niespodziewanie jeden z licznych ataków doprowadził do przełamania rosyjskich pozycji w stepach na pograniczu obwodów donieckiego i zaporoskiego.

Publikacja: 13.06.2023 03:00

Niepokój rosyjskich dowódców

Foto: AFP

Ukraińskie oddziały posuwają się na południe doliną rzeczki Mokry Jałyj, wyzwalając kolejne wioski. Rosyjska armia zajadle się broni, próbując kontrataków. Ale niektóre miejsca opuszcza już sama, bojąc się okrążenia.

Mimo że to nadal jest tylko lokalny sukces, rosyjskie dowództwo zaczyna się niepokoić. Oficjalnie wojska się cofają, by „zająć lepsze pozycje obronne z powodu zagrożenia okrążeniem”. Równie nerwowo zachowują się propagandyści, twierdząc, że atakowana rosyjska 5. Armia ma znacznie mniej żołnierzy i sprzętu na pierwszej linii, niż oficjalnie informowało o tym jej dowództwo.

Czytaj więcej

Powolny początek ukraińskiej kontrofensywy

Ukraińcy atakują jeszcze w trzech innych miejscach frontu, ale tam posuwają się znacznie wolniej, ponosząc ciężkie straty. Rosjanie twierdzą, że w walkach koło Orechowa zniszczyli niemieckie czołgi Leopard i amerykańskie wozy bojowe Bradley.

Ale jednocześnie broniący się są też atakowani na swym zapleczu, gdzie celem ukraińskich partyzantów i dywersantów jest główna kolejowa linia zaopatrzeniowa Rosjan prowadząca przez Krym na okupowane tereny.

W ciężkich walkach uczestniczy jednak tylko część ukraińskich oddziałów, przygotowywanych do przeprowadzenia kontrataku. – Myślisz, że ukraińska kontrofensywa już się zaczęła? Poczekaj na ich brygady pancerne – przestrzegał były dowódca amerykańskiej armii w Europie gen. Ben Hodges. Najwyraźniej Ukraińcy próbują znaleźć wrażliwy odcinek frontu, na który spadnie główne uderzenie.

Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety