Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?

Australia, USA i Ukraina rozmawiają na temat przekazania przez Australię 41 australijskich myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie - informuje "The Australian Financial Review".

Publikacja: 06.06.2023 05:34

Australijski myśliwiec F/A-18 Hornet

Australijski myśliwiec F/A-18 Hornet

Foto: Peter Bailey from Ipswich, Australia, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468

Myśliwce te miały pierwotnie zostać zezłomowane, ale obecnie toczą się rozmowy, które mogą zakończyć się przekazaniem ich ukraińskiej armii.

USA przychylne pomysłowi przekazania myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie

Według "The Australian Financial Review" USA, których zgoda na reeksport myśliwców F/A-18 Hornet na Ukrainę jest wymagana, ponieważ są to samoloty amerykańskiej produkcji, przychylają się do tego, by przekazać australijskie myśliwce Ukrainie.

Myśliwce F/A-18 Hornet zostały już wycofane z użycia przez Australijskie Siły Powietrzne i obecnie są zastępowane przez myśliwce piątej generacji F-35. Australia zamówiła 72 myśliwce tego typu.

Pierwotnie Australia zamierzała zezłomować wycofane z użycia myśliwce lub sprzedać je firmie prywatnej firmie RAVN Aerospace. W przypadku sprzedaży myśliwce miałyby być wykorzystywane jako maszyny pozorujące siły wroga w czasie ćwiczeń amerykańskiej armii.

Czytaj więcej

Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba

Robert Potter, australijski ekspert w zakresie bezpieczeństwa, który doradza ukraińskiemu rządowi potwierdza, że negocjacje ws. przekazania myśliwców z Australii Ukrainie trwają, ale nie zawarto jeszcze porozumienia w tej sprawie.

Inne źródło bliskie tym rozmowom podkreśla, że nie ma sensu niszczyć zdolnych do użycia samolotów, które można przywrócić do służby w ciągu czterech miesięcy i wykorzystać do odparcia rosyjskiej inwazji.

Część wycofanych z użycia myśliwców F/A-18 Hornet może być użytych jedynie jako źródło części zamiennych dla takich maszyn, ale większość - jak podaje "The Australian Financial Review" - jest w dobrym stanie i można dość szybko przywrócić ich gotowość bojową.

Koalicja na rzecz pozyskania przez Ukrainę zachodnich myśliwców

W czasie forum bezpieczeństwa Shangri-La w Singapurze minister obrony Australii, Richard Marles, rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy, Ołeksijem Reznikowem, ale odmówił komentarza w sprawie myśliwców F/A-18 Hornet.

- Są określone prośby, jakie przedstawiła nam Ukraina, nie będę wchodził w szczegóły, ale pracujemy nad nimi z rządem Ukrainy - stwierdził.

Nie ma sensu niszczyć zdolnych do użycia samolotów, które można przywrócić do służby w ciągu czterech miesięcy i wykorzystać do odparcia rosyjskiej inwazji

Przed dwoma tygodniami, w czasie szczytu G7 w Japonii, Joe Biden wyraził zgodę w kwestii przekazywania Ukrainie amerykańskich myśliwców czwartej generacji - przede wszystkim F-16, o które Ukraińcy od dawna prosili.

W Europie powstała koalicja państw działających na rzecz przekazania zachodnich myśliwców Ukrainie - F-16 może przekazać Ukraińcom Holandia, a szkolić ukraińskich pilotów z latania na zachodnich myśliwcach są gotowe m.in. Wielka Brytania, Dania, Belgia i Polska.

Myśliwce te miały pierwotnie zostać zezłomowane, ale obecnie toczą się rozmowy, które mogą zakończyć się przekazaniem ich ukraińskiej armii.

USA przychylne pomysłowi przekazania myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 578
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Konflikty zbrojne
"NYT": Wyzwolenie Bachmutu obsesją Zełenskiego? Tak sądzą urzędnicy USA
Konflikty zbrojne
Bloomberg: USA chcą wyjaśnień Warszawy w sprawie uzbrojenia dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania prowadziła tajne rozmowy z Rosją w związku z wojną na Ukrainie
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Konflikty zbrojne
ISW: Rosyjskie wysiłki poróżnienia Polski i Ukrainy poniosły fiasko
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej