Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?

Australia, USA i Ukraina rozmawiają na temat przekazania przez Australię 41 australijskich myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie - informuje "The Australian Financial Review".

Publikacja: 06.06.2023 05:34

Australijski myśliwiec F/A-18 Hornet

Australijski myśliwiec F/A-18 Hornet

Foto: Peter Bailey from Ipswich, Australia, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468

Myśliwce te miały pierwotnie zostać zezłomowane, ale obecnie toczą się rozmowy, które mogą zakończyć się przekazaniem ich ukraińskiej armii.

USA przychylne pomysłowi przekazania myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie

Według "The Australian Financial Review" USA, których zgoda na reeksport myśliwców F/A-18 Hornet na Ukrainę jest wymagana, ponieważ są to samoloty amerykańskiej produkcji, przychylają się do tego, by przekazać australijskie myśliwce Ukrainie.

Myśliwce F/A-18 Hornet zostały już wycofane z użycia przez Australijskie Siły Powietrzne i obecnie są zastępowane przez myśliwce piątej generacji F-35. Australia zamówiła 72 myśliwce tego typu.

Pierwotnie Australia zamierzała zezłomować wycofane z użycia myśliwce lub sprzedać je firmie prywatnej firmie RAVN Aerospace. W przypadku sprzedaży myśliwce miałyby być wykorzystywane jako maszyny pozorujące siły wroga w czasie ćwiczeń amerykańskiej armii.

Czytaj więcej

Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba

Robert Potter, australijski ekspert w zakresie bezpieczeństwa, który doradza ukraińskiemu rządowi potwierdza, że negocjacje ws. przekazania myśliwców z Australii Ukrainie trwają, ale nie zawarto jeszcze porozumienia w tej sprawie.

Inne źródło bliskie tym rozmowom podkreśla, że nie ma sensu niszczyć zdolnych do użycia samolotów, które można przywrócić do służby w ciągu czterech miesięcy i wykorzystać do odparcia rosyjskiej inwazji.

Część wycofanych z użycia myśliwców F/A-18 Hornet może być użytych jedynie jako źródło części zamiennych dla takich maszyn, ale większość - jak podaje "The Australian Financial Review" - jest w dobrym stanie i można dość szybko przywrócić ich gotowość bojową.

Koalicja na rzecz pozyskania przez Ukrainę zachodnich myśliwców

W czasie forum bezpieczeństwa Shangri-La w Singapurze minister obrony Australii, Richard Marles, rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy, Ołeksijem Reznikowem, ale odmówił komentarza w sprawie myśliwców F/A-18 Hornet.

- Są określone prośby, jakie przedstawiła nam Ukraina, nie będę wchodził w szczegóły, ale pracujemy nad nimi z rządem Ukrainy - stwierdził.

Nie ma sensu niszczyć zdolnych do użycia samolotów, które można przywrócić do służby w ciągu czterech miesięcy i wykorzystać do odparcia rosyjskiej inwazji

Przed dwoma tygodniami, w czasie szczytu G7 w Japonii, Joe Biden wyraził zgodę w kwestii przekazywania Ukrainie amerykańskich myśliwców czwartej generacji - przede wszystkim F-16, o które Ukraińcy od dawna prosili.

W Europie powstała koalicja państw działających na rzecz przekazania zachodnich myśliwców Ukrainie - F-16 może przekazać Ukraińcom Holandia, a szkolić ukraińskich pilotów z latania na zachodnich myśliwcach są gotowe m.in. Wielka Brytania, Dania, Belgia i Polska.

Myśliwce te miały pierwotnie zostać zezłomowane, ale obecnie toczą się rozmowy, które mogą zakończyć się przekazaniem ich ukraińskiej armii.

USA przychylne pomysłowi przekazania myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek o CPK: Taki wielki hub rodzi pokusę przeciwnika, by go zniszczyć
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ
Konflikty zbrojne
Prokurator MTK chce aresztu dla Beniamina Netanjahu i przywódcy Hamasu