Atak rakietowy na placówkę medyczną w Dnieprze. Są ofiary, wielu rannych

Rosyjskie rakiety spadły w piątek rano na poradnię psychologiczną i poradnię weterynaryjną w Dnieprze - informuje prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. W ataku zginęły dwie osoby, a co najmniej 23 zostały ranne.

Aktualizacja: 26.05.2023 14:50 Publikacja: 26.05.2023 12:24

Zniszczona w ataku placówka medyczna w Dnieprze

Zniszczona w ataku placówka medyczna w Dnieprze

Foto: Telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457

Zełenski potępił atak jako "zbrodnie przeciwko ludzkości", a resort obrony Ukrainy nazwał atak "poważną zbrodnią wojenną" w świetle Konwencji Genewskiej, która mówi o tym jak należy traktować w czasie wojny jeńców i cywilów.

Zełenski pisał na Twitterze o 1 zabitym i 15 rannych w ataku. Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak podał, że w ataku zginęły 2 osoby, a 23 osoby zostały ranne, w tym dwoje dzieci w wieku 3 i 6 lat. 21 rannych trafiło do szpitala, stan trojga z nich jest poważny. Ofiara śmiertelna to 69-letni mężczyzna.

W internecie pojawiły się nagrania i zdjęcia, na których widać zniszczony, płonący budynek. Atak - jak wynika ze zdjęć - poważnie uszkodził najwyższe piętro trzypiętrowego budynku oraz samochody zaparkowane przed budynkiem.

"Kolejny (rosyjski) atak, kolejna zbrodnia przeciw ludzkości" - napisał Zełenski na Twitterze dodając, że zaatakowane zostały budynki poradni psychologicznej i weterynaryjnej.

Nagranie przedstawiające skutki ataku umieściła też na Twitterze Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy.

"Straszny poziom cynizmu, by atakować poradnię psychologiczną (...) rakietami" - podkreśliła.

Łysak napisał, że z pożarem, który wybuchł po ataku, walczy 50 strażaków i 17 jednostek sprzętu.

Ogień miał objąć powierzchnię tysiąca km2.

Lekarze bez Granic informują, że zespoły ich lekarzy zapewniają pierwszą pomoc psychologiczną osobom, które podczas ataku doświadczyły silnego strachu, traumy czy utraty bliskich. - Ze względu na masowy napływ pacjentów do szpitala dostarczyliśmy również leki – mówi kierownik zespołu medycznego Lekarzy bez Granic Ołeksandr Szołokow.

- Właśnie szliśmy do sklepu, kiedy usłyszeliśmy wybuchy. Wyleciały okna na drugim piętrze budynku mieszkalnego. Mojego męża pokaleczyło szkło. To było tak niespodziewane, nikt nie przypuszczał, że coś takiego może się wydarzyć – relacjonuje Swietłana, mieszkanka Dniepra.

- Ataki na placówki medyczne i personel są niedopuszczalne i muszą się skończyć. Należy podjąć wszelkie środki ostrożności, aby uchronić placówki służby zdrowia i ludność cywilną przed atakami – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Lekarzy bez Granic w Polsce. - Niestety, podczas tej wojny ataki na infrastrukturę medyczną nie są rzadkością. Na terenach przez które przechodził front, w szczególności tych, które dłużej znajdowały się pod kontrolą rosyjską, infrastruktura opieki zdrowotnej została w dużej mierze zniszczona, czego zespoły Lekarzy bez Granic były i są naocznymi świadkami - dodaje.

W nocy z 25 na 26 maja doszło do ataku powietrznego na Ukrainę - zaatakowany po raz 13 w maju został Kijów, a także m.in. obwód charkowski, gdzie rakiety miały trafić w skład paliw. W nocy rakiety spadały też na Dniepr.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w nocy 10 pocisków manewrujących i 23 drony-kamikadze. Rosjanie wystrzelili w nocy w stronę Ukrainy 17 rakiet (10 pocisków manewrujących Ch-101/Ch-555 z bombowców nad Morzem Kaspijskim, 7 pocisków z zestawów S-300/S-400) i wysłali 31 dronów-kamikadze w kierunku celów na Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym
Konflikty zbrojne
Rosja twierdzi, że zatopiła ostatni okręt wojenny Ukrainy