Rosyjska armia kusi reklamą. "Jesteś mężczyzną. Bądź nim"

Rosyjska armia rozpoczęła nową kampanię reklamową, w której zachęca do służby kontraktowej w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Żołnierze kontraktowi, w odróżnieniu od żołnierzy z poboru, mogą brać udział w działaniach wojennych na Ukrainie.

Publikacja: 20.04.2023 12:09

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 421

Reklama kreśli wizję monotonnego, cywilnego życia, które można zamienić na życie "prawdziwego mężczyzny" w mundurze.

Rosja: Częściowa mobilizacja i szukanie ochotników na wojnę w więzieniach

Według jednego z ostatnich raportów brytyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja zamierza pozyskać 400 tys. dodatkowych żołnierzy, którzy mieliby wesprzeć jej siły na Ukrainie. Według strony ukraińskiej Rosjanie stracili na Ukrainie ponad 180 tys. żołnierzy, według szacunków amerykańskiego wywiadu wojskowego, co wynika z dokumentów upublicznionych w ramach wycieku tajnych dokumentów Pentagonu, ok. 43 tysięcy.

W 2022 roku Rosja pozyskała - oficjalnie - ok. 300 tys. żołnierzy w ramach częściowej mobilizacji ogłoszonej przez Władimira Putina we wrześniu 2022 roku. Kolejnych kilkadziesiąt tysięcy to zaciąg przeprowadzony przez Grupę Wagnera w rosyjskich więzieniach.

Nowa reklama rosyjskiej armii

W nowej reklamie rosyjskiej armii, która zachęca do podpisywania kontraktów z siłami zbrojnymi, za wynagrodzenie zaczynające się od 204 tys. rubli miesięcznie (ok. 2 495 dolarów), widzimy mężczyznę w supermarkecie w mundurze i z karabinem, który chwilę później zmienia się w sklepowego ochroniarza. Na ekranie pojawia się pytanie: "Czy takim obrońcą chciałeś się stać?".

Następnie widać żołnierza kroczącego we mgle na polu walki wśród innych żołnierzy (na ich mundurach widać literę "Z", nieformalny symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę). Chwile później żołnierz ten zmienia się w instruktora na siłowni, który pomaga jednemu z ćwiczących podnieść sztangę. "Czy w tym leży twoja prawdziwa siła?" - pada pytanie, 

W reklamie widać też taksówkarza, który pobiera opłatę od klienta, po czym - chwilę później - widzimy go jako żołnierza na polu walki.

"Jesteś prawdziwym mężczyzną. Bądź nim" - takim hasłem reklama się kończy.

W ostatnich tygodniach na ulicach Moskwy pojawiły się plakaty, na których widać żołnierzy i hasło "Naszą pracą jest obrona Ojczyzny". Na plakatach czytamy, że armia poszukuje "strzelców, saperów, medyków, kierowców i dowódców czołgów". Ochotnikom obiecuje się "szacunek, zaszczytną pracę i godną płacę".

Reklama kreśli wizję monotonnego, cywilnego życia, które można zamienić na życie "prawdziwego mężczyzny" w mundurze.

Rosja: Częściowa mobilizacja i szukanie ochotników na wojnę w więzieniach

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Znów gorąco w Kosowie. Serbowie szturmowali wieś na północy kraju
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 578
Konflikty zbrojne
Początek wielkiej ucieczki. Gdzie trafią uchodźcy z Karabachu?
Konflikty zbrojne
"NYT": Wyzwolenie Bachmutu obsesją Zełenskiego? Tak sądzą urzędnicy USA
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Konflikty zbrojne
Bloomberg: USA chcą wyjaśnień Warszawy w sprawie uzbrojenia dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania prowadziła tajne rozmowy z Rosją w związku z wojną na Ukrainie