Reklama

Szwajcaria nie pozwoliła Hiszpanii wysłać dział przeciwlotniczych na Ukrainę

Szwajcaria odmówiła zgody na reeksport przez Hiszpanię dwóch szwajcarskich dział przeciwlotniczych Oerlikon kal. 35 mm na Ukrainę.
Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 352

Rząd w Bernie poinformował w piątek o odmowie zgody na reeksport uzbrojenia wyprodukowanego ze Szwajcarii.

Hiszpania zwróciła się do Szwajcarii z prośbą o zgodę na wysłanie na Ukrainę dwóch dział Oerlikon w styczniu.

W przeszłości Szwajcaria odmówiła zgody na wysłanie przez Niemcy amunicji wyprodukowanej w Szwajcarii, która obecnie znajduje się w niemieckich magazynach, na Ukrainę. Chodziło o amunicję kalibru 35 mm do zestawów przeciwlotniczych Gepard wyposażonych właśnie we wspomniane wyżej działa Oerlikon.

Szwajcarski rząd uzasadnia odmowy tym, że - jako kraj neutralny - nie może dostarczać broni do krajów, które są zaangażowane w konflikty zbrojne

Reklama
Reklama

Decyzja Szwajcarii zmusiła niemiecki koncern Rheinmetall do otwarcia nowej fabryki amunicji.

W czerwcu 2022 roku Szwajcaria nie zgodziła się też, by Dania dostarczyła Ukrainie szwajcarskie transportery opancerzone, które duńska armia posiada w wyposażeniu.

Czytaj więcej

Macron nie wyklucza dostaw myśliwców dla Ukrainy, ale jeszcze nie teraz

Szwajcarski rząd uzasadnia odmowy tym, że - jako kraj neutralny - zgodnie z prawem nie może dostarczać broni do krajów, które są zaangażowane w trwające konflikty zbrojne.

Ponadto prawo międzynarodowe - jak podkreśla szwajcarski rząd - zmusza kraje neutralne do równego traktowania obu stron konfliktu. A jako że Szwajcaria przystąpiła do sankcji wobec Rosji, obejmujących m.in. embargo na dostawy broni i handlu bronią z tym krajem - podobnie musi, jak wyjaśnia rząd w Bernie, traktować Ukrainę.

Konflikty zbrojne
Donald Trump przedłuża ultimatum postawione Iranowi. Twierdzi, że Teheran chce porozumienia
Materiał Promocyjny
Jedna rata i większa kontrola nad budżetem domowym?
Materiał Promocyjny
Centra danych to kwestia całego ekosystemu
Konflikty zbrojne
Godzina próby dla Iranu na razie nie nadejdzie. Donald Trump daje czas Teheranowi
Konflikty zbrojne
Dziś miał minąć termin ultimatum Donalda Trumpa. Ale nie minie
Konflikty zbrojne
Nowa groźba Iranu. Teheran gotów zaminować całą Zatokę Perską
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama