Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 342

Ze słów Kułeby wynikało, że w "pierwszej fali" dostaw zachodnich czołgów na Ukrainę, Kijów otrzyma od 120 do 140 czołgów.

- Koalicja czołgowa liczy dziś 12 członków - powiedział Kułeba.

Łącznie zachodni sojusznicy mieli zadeklarować przekazanie Ukrainie 321 czołgów.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Wysłanie na Ukrainę myśliwców "niepraktyczne"

Przed tygodniem zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 wyraziły Niemcy, które zgodziły się też na reeksport tych maszyn przez inne kraje, które mają je w swoim arsenale.

14 czołgów Leopard 2 ma przekazać Ukrainie Polska, a gotowość do przekazania Kijowowi tych zachodnich czołgów wyraziły też m.in. Norwegia, Hiszpania, Kanada, Dania, Finlandia.

14 czołgów Challenger II ma przekazać Ukrainie Wielka Brytania.

14 czołgów Leopard 2 ma przekazać Ukrainie Polska

Z kolei Amerykanie przekażą Ukrainie 31 czołgów abrams, ale maszyny te muszą zostać najpierw wyprodukowane (USA nie przekażą Ukrainie czołgów, którymi ich armia już dysponuje, zamówi dla Kijowa nowe maszyny).

Na razie nie wiadomo kiedy dokładnie zachodnie czołgi trafią na Ukrainę. Minister obrony Niemiec mówił, że leopardy przekazywane przez Niemcy mogą pojawić się na froncie pod koniec marca lub na początku kwietnia. Minister obrony Wielkiej Brytanii wskazywał, że czołgi Challenger II mogą dotrzeć na Ukrainę w kwietniu lub w maju.

Ukraina apeluje o jak najszybsze dostawy broni, ponieważ Kijów spodziewa się, iż Rosjanie rozpoczną wkrótce ofensywę na wschodzie Ukrainy.