Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że ukraińska armia, broniąc się w obwodzie donieckim, broni całej Ukrainy.
Stoltenberg przebywa obecnie z wizytą w Azji w czasie której - oprócz Korei Południowej - odwiedzi też Japonię. Wizyta ma na celu wzmocnienie więzi NATO z azjatyckimi sojusznikami USA, w związku z wojną na Ukrainie i coraz bardziej asertywną polityką Chin w regionie.
Przemawiając w Seulu sekretarz generalny NATO podziękował Korei Południowej za jej dotychczasową pomoc humanitarną dla Ukrainy, ale wezwał jednocześnie władze kraju do tego, by zrobiły więcej dodając, iż istnieje "pilna potrzeba" dostarczenia Ukrainie amunicji.
Czytaj więcej
- Sytuacja jest bardzo trudna. Bachmut, Wuhłedar i inne rejony w obwodzie donieckim są stale atakowane przez Rosjan - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
- Wzywam Republikę Korei do kontynuowania (pomocy) i przyspieszenia jeśli chodzi o kwestię wsparcia militarnego - powiedział sekretarz generalny NATO. - Ostateczną decyzję podejmiecie wy, ale chcę powiedzieć, że kilku sojuszników z NATO, którzy dotychczas kierowali się polityką niedostarczania broni krajom, biorącym udział w konflikcie, zmieniło obecnie swoją politykę - dodał.
W czasie spotkań z przedstawicielami władz Korei Południowej Stoltenberg podkreślał, że wydarzenia w Europie i Ameryce Północnej, są powiązane z sytuacją w innych rejonach, a Sojusz chce pomóc w reagowaniu na globalne zagrożenia przez wzmacnianie partnerstwa w Azji.
Jeśli nie chcemy, aby autokracja i tyrania wygrała, wówczas oni (Ukraina) potrzebują broni
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO
Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk-yeol mówił wcześniej, że obowiązujące w Korei Południowej przepisy dotyczące dostaw broni krajom, które uczestniczą w konfliktach, sprawiają, że Korei Południowej trudno jest udzielić pomocy militarnej Ukrainie.
Stoltenberg mówił jednak, że w przeszłości podobną politykę jeśli chodzi o dostawy broni krajom zaangażowanym w konflikt realizowały Niemcy, Szwecja czy Norwegia, które jednak zmieniły ją po wybuchu wojny na Ukrainie.
- Jeśli nie chcemy, aby autokracja i tyrania wygrała, wówczas oni (Ukraina) potrzebują broni, taka jest rzeczywistość - stwierdził sekretarz generalny NATO.
Tymczasem Korea Północna w wydanym w poniedziałek oświadczeniu nazwała wizytę Stoltenberga w Korei Południowej "preludium do konfrontacji i wojny" i stwierdziła, że nad rejon Azji "nadciągają ciemne chmury 'nowej zimnej wojny'".