Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 335

Nie planuje się odbudowy huty Azowstal, zniszczonej podczas działań wojennych w Mariupolu wiosną 2022 roku. Poinformowała o tym dyrektor federalnej autonomicznej instytucji Roskapstroj (podlegającej Ministerstwu Budownictwa Rosji) Julia Maksimowa, informuje TASS.

- Funkcjonowanie Azowstalu na pewno nie zostanie przez nikogo przywrócone, ponieważ w skali tego sowieckiego przedsięwzięcia, jak to było wcześniej, jest to niemożliwe i nieopłacalne – powiedziała Maksimowa.

Czytaj więcej

Autor słynnego zdjęcia z „Azowstalu”: dziękuję z miejsca mojej śmierci i życia

Wyjaśniła, że ​​takie przedsiębiorstwa jak Azowstal były projektowane i budowane w ZSRR w ramach gospodarki planowej, a teraz „gospodarka regionu zostanie poddana przeglądowi”.

Maksimowa dodała że inne przedsiębiorstwo Mariupola, fabryka Iljicza, również nie będzie funkcjonować w tym samym trybie.

W czerwcu wicepremier Marat Chusnullin zapowiedział, że Azowstal będzie kontynuował pracę w innym charakterze. - Ta strefa może nadal działać w przyszłości jako park przemysłowy lub teren rekreacyjny, ale oczywiście nie jako kompleks metalurgiczny – powiedział Chusnullin.

Azowstal i fabryka Iljicza były własnością ukraińskiego miliardera Rinata Achmetowa. Swoje straty w wyniku zniszczenia fabryk oszacował na 17-20 miliardów dolarów.

Wiosną 2022 roku ukraińskie wojsko przez dwa miesiące broniło się w Azowstalu przed wojskami rosyjskimi. Poddali się w połowie maja.