Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 275

- Rozumiem, że wszyscy są zdumieni sytuacją i tym, co stanie się z Krymem. Jeśli ktoś jest gotów zaproponować nam sposób na niewojskową deokupację Krymu, to będę tylko za... - powiedział prezydent Ukrainy w rozmowie z "Financial Times".

- Jeżeli decyzja nie przewiduje deokupacji i Krym będzie częścią Rosją, to nikt nie powinien na to tracić czasu. To strata czasu - dodał.

Część zachodnich partnerów Ukrainy obawia się, że każda próba odzyskania Krymu przez Kijów może doprowadzić do niebezpiecznej eskalacji ze strony Moskwy, być może nawet do użycia broni jądrowej.

Czytaj więcej

Putin planuje mobilizację kraju? Kreml zaprzecza

Zełenski powiedział, że los Krymu jest podnoszony na forum międzynarodowym. Mówił również, że ataki na infrastrukturę cywilną pokazują, że Moskwa nie ma zamiaru negocjować zakończenia wojny.

Podkreślił, że nowa strategia Rosji polegająca na zniszczeniu infrastruktury Ukrainy i pogrążeniu jej w ciemnościach nie osłabi determinacji tego kraju do wyzwolenia wszystkich okupowanych ziem.

Prezydent Ukrainy powtórzył, że nie będzie trwałego rozwiązania wojny, jeśli Rosja nie wycofa się ze wszystkich okupowanych przez siebie terytoriów.

Czytaj więcej

Stoltenberg: NATO się nie cofnie. Będziemy nadal wspierać Ukrainę

"- Musimy odzyskać wszystkie ziemie... Jeśli nie można odzyskać całkowicie swoich ziem, wojna jest po prostu zamrożona. To kwestia czasu, kiedy zostanie wznowiona - ocenił.