Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 213

Analitycy uważają, że trwająca mobilizacja może nie spełnić oczekiwań Władimira Putina, a sytuację może zmienić naprawa błędów systemowych.

Rosyjscy blogerzy wojskowi przekazują, że Rosja wydaje nielegalne zawiadomienia o poborze i mobilizuje mężczyzn, którzy nie spełniają kryteriów określonych przez Kreml, zwłaszcza obietnicy ministra obrony Siergieja Szojgu, że podczas mobilizacji w pierwszej kolejności powoływani będą mężczyźni z doświadczeniem bojowym.

"Dostępne informacje sugerują, że kampania mobilizacyjna "przytłacza nieefektywny i pozbawiony motywacji system biurokratyczny i może nie wygenerować tak potrzebnych, gotowych do walki sił rezerwowych w krótkim czasie lub w ogóle" - informuje ISW.

Czytaj więcej

Mieszkańcy pod lufami broni "zachęcani" do udziału w referendach

Instytut zauważa, że problemy i błędy w początkowej fazie mobilizacji nie są niespodziewane i wskazują, że rosyjska wojskowa infrastruktura mobilizacyjna nie była lepiej przygotowana do wielkiej wojny niż rosyjskie siły zbrojne.

Zdaniem ekspertów, różne działania mobilizacyjne w poszczególnych regionach mogą zaostrzyć napięcia społeczne w Rosji, które już wzrosły z powodu postrzegania nierówności w tworzeniu batalionów ochotniczych.

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow powiedział, że Republika Czeczeńska nie przeprowadzi mobilizacji, ponieważ przekroczyła już swój "plan" poboru o 254 procent.