Azerbejdżan zaatakował Armenię. Trwa ciężki ostrzał artyleryjski

W poniedziałek późnym wieczorem Azerbejdżan przeprowadził ataki artyleryjskie, rakietowe i dronowe wzdłuż granicy z Armenią, w tym na miasta Jermuk, Goris, Sotk i inne.

Publikacja: 13.09.2022 00:25

Ostatnie zaostrzenie sporu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach miało miejsce w 2020

Ostatnie zaostrzenie sporu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach miało miejsce w 2020

Foto: PAP/EFE,Pablo González

Według dziennikarzy Azerbejdżan zaatakował na uznanym na arenie międzynarodowej terytorium samej Armenii, poza spornym Górskim Karabachem.

Ministerstwo Obrony Armenii podało w komunikacie, że „13 września o godzinie 00:05 jednostki Sił Zbrojnych Azerbejdżanu rozpoczęły intensywny ostrzał pozycji Armenii z artylerii i broni palnej dużego kalibru w kierunku miast Goris, Sotk i Jermuk. Siły Zbrojne Azerbejdżanu używają również dronów".

Turecka państwowa agencja informacyjna AA poinformowała, że ​​Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu ogłosiło, że wzdłuż granicy wybuchły starcia z siłami ormiańskimi.

Ministerstwo wyjaśniło swoje działania jako odpowiedź na „prowokację na dużą skalę przez ormiańskie siły zbrojne”.

Ambasador Armenii w Grecji, Tigran Mkrtchyan, napisał na Twitterze, że Azerbejdżan atakując południowo-wschodnią część Armenii naruszył jej suwerenność. "Obudź się, świecie!!!" - pisze ambasador.

W wyniku ostatniego poważnego konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem jesienią 2020 r. część Górskiego Karabachu znalazła się pod kontrolą Baku, a rosyjscy żołnierze sił pokojowych zostali rozmieszczeni wzdłuż linii kontaktu i w korytarzu Lachin, łączący Górski Karabach z Armenią.

Według umowy Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym atak na Armenię oznacza atak na wszystkie państwa będące członkami organizacji (Białoruś, Rosję, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan).

Konflikty zbrojne
Rosja przenosi ukraińskich jeńców wojennych na Węgry
Konflikty zbrojne
Powódź po zniszczeniu zapory: Pięć ofiar, ponad 2,5 tys. ewakuowanych
Konflikty zbrojne
Brytyjski wywiad: Wojska Ukrainy prowadzą "znaczące operacje" na froncie
Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku