USA ogłoszą kolejny pakiet pomocy zbrojnej dla Ukrainy

USA ogłoszą pomocowy pakiet zbrojeniowy o wartości 3 miliardów dolarów dla Ukrainy z okazji Święta Niepodległości - podaje Associated Press.

Publikacja: 23.08.2022 18:46

USA ogłoszą kolejny pakiet pomocy zbrojnej dla Ukrainy

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 181

W miarę jak wojna Rosji z Ukrainą się przeciąga, amerykańska pomoc w zakresie bezpieczeństwa przenosi się na długofalową kampanię, która prawdopodobnie zatrzyma w przyszłości więcej amerykańskich oddziałów wojskowych w Europie -  pisze AP.

Nieuchronne więc są plany ogłoszenia dodatkowej pomocy w wysokości około 3 miliardów dolarów na szkolenie i wyposażenie ukraińskich siły do ​​walki przez wiele lat - cytuje AP amerykańskich urzędników,

Pakiet ma zostać ogłoszony w środę, w dniu, który oznacza 6 miesięcy trwania konfliktu, a Ukraina świętuje Dzień Niepodległości.

Pieniądze sfinansują kontrakty na drony, broń i inny sprzęt, który "może nie zobaczyć frontu przez rok lub dwa" - mówią źródła AP.

Całość pakietu pomocowego – dostarczanego w ramach Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy – może się zmienić z dnia na dzień - zastrzegają politycy.

W przeciwieństwie do większości poprzednich pakietów, nowe finansowanie ma na celu w dużej mierze pomóc Ukrainie w zabezpieczeniu jej średnio- i długoterminowej pozycji obronnej.

Wcześniejsze dostawy, z których większość odbywała się na mocy Presidential Drawdown Authority, skupiały się na pilniejszych potrzebach Ukrainy w zakresie broni i amunicji oraz obejmowały materiały, które Pentagon już ma na stanie, a które można wysłać w krótkim czasie.

Oprócz zapewnienia długoterminowej pomocy, którą Ukraina może wykorzystać na potencjalne przyszłe potrzeby obronne, nowy pakiet ma na celu zapewnienie ukraińskich władz, że Stany Zjednoczone zamierzają utrzymać swoje wsparcie, niezależnie od codziennych wydarzeń podczas trwania konfliktu.

We wtorek o planach przekazania Ukrainie broni o wartości 500 mln euro poinformowały również Niemcy.

Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje
Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją
Konflikty zbrojne
Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej