Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 174

23 tys. ton pszenicy, które przewozi statek "Brave Commander", ma trafić do Etiopii - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury.

Eksport zboża z Ukrainy załamał się po 24 lutego, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę i zaczęła blokować wody Morza Czarnego i Morza Azowskiego. 22 lipca Rosja, Ukraina, Turcja i ONZ osiągnęły porozumienie ws. odblokowania szlaków transportowych na Morzu Czarnym dla zboża z ukraińskich portów. Dziś, resort infrastruktury Ukrainy szacuje, że we wrześniu Ukraina będzie w stanie wyeksportować 3 mln ton zboża. Przed wybuchem wojny Kijów był w stanie eksportować 6 mln ton zboża miesięcznie.

948 tys.

Tyle ton zboża Ukraina wyeksportowała w pierwszej połowie sierpnia tego roku

Ukraina jest ważnym dostawcą pszenicy dla krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Statki z ukraińskim zbożem wypływają obecnie z Odessy, Czarnomorska i portu Piwdennyj. Pierwszy, od 24 lutego, statek z pszenicą wypłynął z ukraińskiego portu w ubiegłym tygodniu (wcześniej statki wychodzące po 22 lipca z ukraińskich portów przewoziły przede wszystkim kukurydzę).

Czytaj więcej

Z Ukrainy, po raz pierwszy od 24 lutego, wypłynęła pszenica

W ciągu najbliższych dwóch tygodni do ukraińskich portów ma wpłynąć ok. 30 statków, które mają eksportować zboże z tego kraju.

Ministerstwo obrony Turcji podało, że we wtorek z ukraińskich portów wypłynęło pięć statków z pszenicą i kukurydzą - trzy z Czarnomorska i dwa z portu Piwdennyj. Od 22 lipca z ukraińskich portów wypłynęło 21 statków ze zbożem.

Jak dotąd wielkość ukraińskiego eksportu zboża w sezonie 2022/2023 spadła, rok do roku, o 46 proc. - informuje ukraiński resort rolnictwa. W pierwszej połowie sierpnia Ukraina wyeksportowała w tym roku 948 tys. ton zboża, podczas gdy rok wcześniej w tym okresie wyeksportowała 1,88 mln ton.