Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 174

Kara śmierci grozi Brytyjczykowi, Johnowi Hardingowi, Chorwatowi, Viekoslavowi Prebegowi i Szwedowi, Mathiasowi Gustafssonowi, którzy zostali pojmani w czasie walk w rejonie Mariupola. Wszyscy są sądzeni na podstawie Kodeksu karnego tzw. Donieckiej Republiki Ludowej - informuje rosyjska agencja TASS.

W stan oskarżenia zostali postawieni jeszcze dwaj Brytyjczycy - Dylan Healy i Andrew Hill - im jednak nie grozi kara śmierci.

Wszystkich pięciu cudzoziemców nie przyznaje się do stawianych im zarzutów - podaje TASS.

Proces trzech Brytyjczyków, Chorwata i Szweda, ma rozpocząć się na początku października.

W odpowiedzi na zarzuty wobec obywatela Chorwacji, chorwacki MSZ wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że Zagrzeb "odrzuca akt oskarżenia i nie uważa, aby był on uprawniony i zgodny z prawem, ponieważ jest sprzeczny z prawem międzynarodowym i konwencjami ws. traktowania pojmanych cywilów i jeńców wojennych".

Czytaj więcej

Kolejnym Brytyjczykom pochwyconym w Donbasie grozi kara śmierci

W czerwcu sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, skazał na śmierć dwóch Brytyjczyków i obywatela Maroka, którzy walczyli w szeregach ukraińskiej armii. Wszystkich trzech oskarżono o udział w próbach siłowego przejęcia władzy i walkę w charakterze najemników.

Rządy państw zachodnich odmawiają negocjacji z władzami separatystycznej republiki.

Zagraniczni ochotnicy walczą w obronie Ukrainy w szeregach ukraińskiej armii, w ramach powołanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego tuż po rosyjskiej agresji formacji - Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej.