Jak poinformowała przedstawicielka litewskiego departamentu celnego, Lina Laurinaitite-Grigene, we wtorek na jednym z przejść granicznych zakończyła się inspekcja drugiego pociągu z pięcioma wagonami z cementem i pozwolono mu udać się do Kaliningradu.

Wcześniej Koleje Litewskie wznowiły tranzyt do obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej towarów znajdujących się na liście sankcyjnej Unii Europejskiej.

13 lipca Komisja Europejska opublikowała dodatkowe instrukcje dla państw członkowskich UE dotyczące tranzytu towarów z Rosji, w których zezwoliła na przemieszczanie niektórych sankcjonowanych towarów koleją do obwodu kaliningradzkiego.

Czytaj więcej

Kaliningrad: Groźby, zapowiedź zemsty, szukanie szpiegów

Po zakończeniu okresu przejściowego piątego pakietu sankcji UE wobec Rosji zabroniono przewożenia przez Litwę cementu, alkoholu, drewna, szkła, aluminium, wyrobów papierniczych, gipsu i innych towarów pochodzenia rosyjskiego. Wcześniej Litwa ograniczała tranzyt stali i metali żelaznych do obwodu kaliningradzkiego na podstawie unijnych sankcji.

Rosja zarzuciła Litwie łamanie przepisów traktatu akcesyjnego i groziła działaniami odwetowymi.

Ostatecznie Unia Europejska zaktualizowała swoje wytyczne, zgodnie z którymi tranzyt drogowy do Kaliningradu zostaje wstrzymany, a tranzyt koleją jest dozwolony, ale pod warunkiem należytej kontroli.

Czytaj więcej

KE łagodzi blokadę Kaliningradu. Rosjanie analizują treść zaleceń KE