W tym tygodniu Putin odwiedzi dwa małe kraje byłego Związku Radzieckiego w Azji Środkowej.

Paweł Zarubin, kremlowski korespondent państwowej telewizji Rossija 1, powiedział, że Putin odwiedzi Tadżykistan i Turkmenistan, a następnie spotka się z prezydentem Indonezji Joko Widodo na rozmowach, ale już w Moskwie.

W Duszanbe Putin spotka się z prezydentem Tadżykistanu Imomali Rachmonem, bliskim sojusznikiem Rosji i najdłużej urzędującym władcą byłego państwa sowieckiego.

W Aszchabadzie weźmie udział w szczycie narodów kaspijskich, wraz z  przywódcami Azerbejdżanu, Kazachstanu, Iranu i Turkmenistanu.

Ostatnia podróż Putina poza Rosję miała miejsce na początku lutego. Putin udał się do Chin na inaugurację zimowych igrzysk olimpijskich, a przy tej okazji wraz z prezydentem Xi Jinpingiem ogłosili traktat o przyjaźni „bez ograniczeń”.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęta 24 lutego zabiła tysiące ludzi, przesiedliła kolejne miliony i doprowadziła do surowych sankcji finansowych ze strony Zachodu, które według Putina są powodem do budowania silniejszych więzi handlowych z innymi potęgami, takimi jak Chiny, Indie i Iran.