Zacharowa odniosła się do plany, który szef MSZ Włoch, Luigi Di Maio, miał przekazać stronie ukraińskiej.

Przed kilkoma dniami włoski minister spraw zagranicznych, Luigi Di Mayo, miał zaprezentować sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi, czteroetapowy plan pokojowy dla Ukrainy obejmujący zawieszenie broni, przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego, rozwiązanie sporów terytorialnych dotyczących Krymu i Donbasu oraz nowego paktu na rzecz europejskiego bezpieczeństwa.

20 maja Włochy przedstawiły Ukrainie swoją wizję tego, jak zakończyć rosyjską wojnę przeciw Ukrainie, propozycje te są obecnie analizowane - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko.

Czytaj więcej

Włochy mają pomysł jak zakończyć wojnę. Ukraina go analizuje

Teraz Zacharowa poinformowała, że włoski resort spraw zagranicznych nie przekazał Rosji informacji o swojej inicjatywie. - Mamy informację tylko z mediów o planie, który włoski minister spraw zagranicznych Di Maio miał przedstawić w ONZ. Wszystkie informacje na ten temat czerpiemy z mediów - podkreśliła.

- Co można powiedzieć o planie, jeśli się go nie widziało? Nikt w MSZ Włoch nie pokazał nam żadnego planu - dodała.

Wszystko to jest bardzo słabo powiązane z obiektywną rzeczywistością

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji

Jednocześnie Zacharowa oceniła, że - bazując na tym, co podają media - plan Włoch to "teoretyzowanie z pozycji fotela".

- Są przemyślenia, które w praktyce nie były sprawdzane w żaden sposób, nie ma też związku z sytuacją na miejscu (na Ukrainie - red.). Wszystko to jest bardzo słabo powiązane z obiektywną rzeczywistością - oceniła rzeczniczka MSZ Rosji.