- Ukraina docenia wsparcie Włoch w ramach UE i w relacjach dwustronnych. Strona włoska przedstawiła nam wizję tego, jak zakończyć rosyjską wojnę przeciw Ukrainie. Odpowiednie propozycje są analizowane - powiedział Nikołenko w rozmowie z agencją Interfax Ukraina.

Nikołenko dodał, że MSZ Ukrainy z zadowoleniem przyjmuje "międzynarodowe wysiłki, których celem jest przywrócenie pokoju na ukraińskiej ziemi i w Europie.

Czytaj więcej

Dowódca Pułku Azow: Trwa wynoszenie zwłok z zakładów Azowstal

- Jednocześnie wszystkie polityczne decyzje muszą opierać się na poszanowaniu ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej w uznawanych przez społeczność międzynarodową granicach - podkreślił rzecznik ukraińskiego MSZ.

Włoski minister spraw zagranicznych, Luigi Di Mayo, miał zaprezentować sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi, czteroetapowy plan pokojowy dla Ukrainy obejmujący zawieszenie broni, przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego, rozwiązanie sporów terytorialnych dotyczących Krymu i Donbasu oraz nowego paktu na rzecz europejskiego bezpieczeństwa.

Luigi Di Mayo, miał zaprezentować sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi, czteroetapowy plan pokojowy dla Ukrainy

Strona ukraińska wielokrotnie deklarowała, że nie zgodzi się na zawieszenie broni w sytuacji, gdy na jej terytorium stacjonują rosyjskie wojska.