- To, kiedy wojna się może zakończyć, zależy od kilku spraw, konkretnych spraw. Po pierwsze, od woli różnych stron - mówił Zełenski.

- Po pierwsze i najważniejsze koniec wojny zależy od woli zjednoczonego Zachodu, by nie bać się walki z Federacją Rosyjską. Ponadto zależy od samej Rosji - mówił prezydent Ukrainy.

Zełenski podkreślał, że jest "militarna strona wojny", ale kiedy ona się skończy "w każdym przypadku rozpocznie się proces pokojowy". - Będzie stół negocjacyjny i ostatecznie nastanie pokój. Pytanie jest z kim Ukraina będzie negocjować, pytanie brzmi, z jakim rosyjskim prezydentem Ukraina będzie negocjować - stwierdził Zełenski. 

Czytaj więcej

Doradca mera Mariupola: Teraz to miasto duchów. Wszędzie zapach śmierci

Prezydent Ukrainy podkreślił, że proces negocjacyjny będzie zależny od woli urzędującego prezydenta Rosji.

Na pytanie czy Zełenski mógłby negocjować z obecnym prezydentem Federacji Rosyjskiej, prezydent Ukrainy wskazał, że Putin "przebywa we własnym informacyjnym świecie" i nie rozumie, że Ukraina nie pójdzie na żadne ustępstwa.

Putin musi zacząć żyć w świecie rzeczywistym, a jego otoczenie musi pomóc mu wydostać się z tej informacyjnej nierzeczywistości, którą budowano przez wiele lat, dekad

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

- Walczymy o naszą ziemię, podkreślam przy tym, że to nie jest wojna Ukrainy przeciwko komuś, lecz za siebie, za swoją ziemię, za własną wolność. A mówiąc precyzyjnie - za naszą własną przyszłość. I dlatego on (Putin) musi zacząć żyć w świecie rzeczywistym, a jego otoczenie musi pomóc mu wydostać się z tej informacyjnej nierzeczywistości, którą budowano przez wiele lat, dekad... I dlatego dziś możemy rozmawiać tylko z prezydentem Rosji, bo rozmowy z jakimkolwiek mediatorem nie mają sensu - stwierdził prezydent Ukrainy.

Zełenski mówił też, że ważną rolę odgrywa ukraińskie społeczeństwo, które widziało konsekwencje działań rosyjskich żołnierzy na Ukrainie i widziało co się działo na okupowanych ziemiach.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Sądzę, że wola (by usiąść do negocjacji - red.) znika z każdym mijającym dniem - podsumował Zełenski.