Rząd kanclerza Olafa Scholza usprawnia proces ubiegania się o wizę, zwalniając rosyjskich pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę w dziedzinach takich jak IT i technologie komunikacyjne z oceny poszczególnych przypadków przez federalny departament zatrudnienia.

Tak zwana „globalna zgoda na dostęp do rynku pracy”, która dotyczy tylko rosyjskich pracowników niemieckich firm, zarabiających co najmniej 43 992 euro rocznie, potrwa do 30 września.

Między początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę a początkiem maja Niemcy wydały rosyjskim robotnikom wykwalifikowanym ponad 600 wiz, które pozwalają na dłuższy pobyt w Niemczech niż 90-dniowa tzw. wiza Schengen.

W Niemczech żyje obecnie ok. 235 tys. osób z rosyjskim paszportem - więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE.

Czytaj więcej

Bärbel Bas, przewodnicząca Bundestagu: Niemcy nie mogły zatrzymać Rosjan

Dopiero w zeszłym tygodniu Federalny Urząd Ochrony Konstytucji wydał specjalne ostrzeżenie, że obywatele rosyjscy - i ci, którzy mieli przeprowadzić się do Niemiec, i ci już pracujący w tym kraju - są narażeni na zwiększone ryzyko szantażowania lub wymuszania w inny sposób informacji użyteczne dla rosyjskiej gospodarki, coraz bardziej odciętej od globalnego rynku,

Zapytany, czy niemiecki rząd wprowadza specjalne środki w celu weryfikacji rosyjskich ubiegających się o wizę pracowniczą, rzecznik powiedział: „Standardowe kontrole bezpieczeństwa osób ubiegających się o wizę są przeprowadzane w ramach procesu wizowego”.

Decyzja o ułatwieniu wjazdu rosyjskim wykwalifikowanym pracownikom pojawia się w momencie, gdy organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka stwierdziły, że niemiecki rząd nie robi wystarczająco dużo, aby ułatwić proces ubiegania się o wizę niezależnym dziennikarzom, którym w Rosji grożą represje.

Na liście ubiegających się o niemieckie wizy pracowników mediów, głównie niezależnej telewizji Dożdz i portalu informacyjnego Meduza, jest 70 osób. Listę sporządziło niemieckie Ministerstwo Kultury, ale czeka na rozpatrzenie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ