Thomas Haldenwang, prezes agencji wywiadowczej BfV, ostrzegł przed zwiększonym ryzykiem sabotażu w związku z prowadzoną przez Rosjan inwazją na Ukrainę. W ostatnich latach Niemcy ujawniły wielu rosyjskich szpiegów działających w tym kraju.

- Dzisiaj oceniamy poziom szpiegostwa przeciwko Niemcom co najmniej na poziomie zimnej wojny, jeśli nie znacznie wyżej - powiedział Haldenwang.

Czytaj więcej

Sądzony w Kijowie rosyjski żołnierz prosi o wybaczenie

Przewiduje on, że "w świecie otwartych działań wojennych i drastycznych sankcji próg powstrzymywania szpiegostwa, sabotażu i nielegalnych wpływów będzie się nadal zmniejszał".

W związku z pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie BfV zintensyfikował monitorowanie działań grup ekstremistycznych i osób próbujących podważyć legalność rządu. Haldenwang powiedział, że ryzyko stwarzane przez takie ruchy jest zwiększone przez obce siły, które starają się promować antyrządową propagandę poprzez dezinformację.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser, oskarżyła prezydenta Rosji Władimira Putina o podsycanie idei "rusofobii" na Zachodzie po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.