Sztab Generalny ukraińskiej armii podkreśla, że na kierunkach wołyńskim i poleskim Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań. "Określone jednostki Sił Zbrojnych Republiki Białorusi (do siedmiu batalionów) realizują zadania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ukraińsko-białoruskiej granicy - czytamy w raporcie.

Ukraiński Sztab Generalny odnotowuje, że do 21 maja trwa "kolejna faza sprawdzania gotowości bojowej sił odpowiedzi Sił Zbrojnych Białorusi".

Na Siewierszczyźnie Rosjanie intensyfikują aktywność w rejonie pogranicza z Ukrainą, by wiązać siły ukraińskie na tym kierunku i przeciwdziałać przerzuceniu ich na wschód Ukrainy - ocenia Sztab Generalny armii Ukrainy. "Prawdopodobieństwo ostrzału i ostrzału rakietowego z terytorium Federacji Rosyjskiej utrzymuje się" - czytamy w raporcie.

Na kierunku charkowskim Rosjanie "koncentrują swoje wysiłki na utrzymaniu pozycji i przeciwdziałaniu natarciu ukraińskich jednostek w stronę granicy państwowej między Ukrainą a Federacją Rosyjską" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.

W rejonie Słowiańska Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań zaczepnych.

Na kierunku donieckim "rosyjscy najeźdźcy prowadzą ostrzał z użyciem całego spektrum dostępnej broni, by zredukować liczebność i zniszczyć umocnienia" ukraińskich sił broniących tego terenu.

Rosjanie prowadzą ofensywę w kierunku miejscowości Łyman, Bachmut i Kurachiw. W rejonie Awdijiwki, po stratach zadanych Rosjanom przez Ukraińców, wycofali się oni na wcześniej zajmowane pozycje - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.

17

Tyle rosyjskich ataków odparli Ukraińcy w Donbasie w ciągu ostatniej doby

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W rejonie Siewierodoniecka Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań ofensywnych - prowadzą jedynie ostrzał pozycji ukraińskich sił.

W Mariupolu Rosjanie nadal prowadzą intensywny ostrzał artyleryjski i atakują z powietrza jednostki ukraińskie broniące się na terenie zakładów Azowstal.

W rejonie południowego Buhu Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań zaczepnych, skupiając się na ostrzale ukraińskich jednostek z użyciem artylerii i moździerzy.

Sztab Generalny armii Ukrainy informuje o zniszczeniu w ciągu doby 11 celów powietrznych nad Ukrainą, w tym dwóch śmigłowców (Ka-52 i Mi-28) oraz siedmiu bezzałogowych statków powietrznych i dwóch rakiet manewrujących.

W Donbasie ukraińska armia odparła 17 ataków Rosjan w ciągu doby niszcząc trzy czołgi, jeden zestaw artyleryjski, sześć bojowych wozów piechoty i jeden inny pojazd wojskowy.