Podczas spotkania w Moskwie Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres omówili sytuację w stalowni Azowstal, gdzie po miesiącach rosyjskiego oblężenia i bombardowań schronili się ostatni ukraińscy obrońcy Mariupola.

Putin zgadza się na pomoc ONZ i Czerwonego Krzyża w ewakuacji ludności cywilnej z huty w Mariupolu - ogłosił ONZ.

Czytaj więcej

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie wzmacniają siły w rejonie Izium

Wcześniej we wtorek Putin powiedział prezydentowi Turcji, że w Mariupolu nie są prowadzone żadne operacje wojskowe i że Kijów powinien "wziąć odpowiedzialność" za ludzi uwięzionych w Azowstalu.

Podczas konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, Guterres powiedział, że zaproponował utworzenie "grupy kontaktowej ds. pomocy humanitarnej" złożonej z przedstawicieli Rosji, Ukrainy i ONZ, "w celu poszukiwania możliwości otwarcia bezpiecznych korytarzy, z lokalnym wstrzymaniem działań wojennych, i zagwarantowania, że są one rzeczywiście skuteczne".

W środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że podczas spotkania prezydenta Rosji z sekretarzem generalnym ONZ nie doszło do żadnych konkretnych uzgodnień w sprawie udziału ONZ i MKCK.

- Temat ten został rzeczywiście poruszony przez pana Guterresa i będzie dalej rozwijany, nie ma żadnych konkretnych ustaleń w tej kwestii - przekazał.