Biden ostrzega: Putin rozważa użycie broni chemicznej lub biologicznej

Fałszywe oskarżenia Rosji pod adresem Kijowa dotyczące posiadania przez Ukrainę broni biologicznej i chemicznej pokazują, że prezydent Rosji, Władimir Putin, sam rozważa użycie tego rodzaju broni w czasie wojny na Ukrainie - oświadczył prezydent USA, Joe Biden.

Publikacja: 22.03.2022 04:46

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Biden mówił, że "Putin odbił się od muru" i obecnie myśli o nowych prowokacjach, których mogłaby dopuścić się Rosja. Elementem takich działań mają być - według prezydenta USA - twierdzenia, że USA dysponują w Europie bronią biologiczną i chemiczną. - Co jest po prostu nieprawdą - podkreślił Biden.

- Sugerują też, że Ukraina ma broń biologiczną i chemiczną na Ukrainie. To jasny sygnał, że on (Putin - red.) rozważa użycie tego rodzaju broni - dodał amerykański prezydent.

Czytaj więcej

Sumy: Władze informują o wycieku amoniaku w zakładach chemicznych

Od pewnego czasu Waszyngton, a także sojusznicy USA ostrzegają, że formułowanie przez Rosję oskarżeń pod adresem Ukrainy, jakoby na jej terytorium miały być prowadzone prace nad bronią biologiczną i chemiczną, mogą być zapowiedzią do wykorzystania tego rodzaju broni przez Moskwę.

Biden oficjalnie potwierdził, że Rosja użyła broni hipersonicznej na Ukrainie

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, w czasie niedawnej rozmowy z Mikołajem Patruszewem, sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, ostrzegł go przed konsekwencjami "jakiejkolwiek rosyjskiej decyzji o użyciu broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie".

Biały Dom nie sprecyzował wówczas o jakich konsekwencjach jest mowa.

Biden ocenił też, że Rosja użyła w sobotę na Ukrainie broni hipersonicznej do uderzenia w skład amunicji, ponieważ był to jedyny rodzaj broni, co do którego Moskwa była pewna, że przełamie ukraińską obronę. Tym samym Biden oficjalnie potwierdził, że Rosja użyła broni hipersonicznej na Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Dane sejsmiczne potwierdzają wysadzenie tamy w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
Ukraińska kontrofensywa: Ciężkie walki w obwodzie zaporoskim. Są leopardy
Konflikty zbrojne
Sondaż: Nawet Rosjanie żyjący na Ukrainie nie chcą ustępstw wobec Rosji
Konflikty zbrojne
Zniszczenie zapory w Nowej Kachowce. Ukraińcy twierdzą, że mają dowód na winę Rosji
Konflikty zbrojne
Kontrofensywa Ukrainy: Obwodu zaporoskiego będzie bronić milicja