Na początku roku w mediach ukazały się zdjęcia lotnicze, które sugerowały, że Rosjanie znacząco zmodernizowali bunkier do przechowywania broni jądrowej w Kaliningradzie.

Nowe zdjęcia satelitarne i analizy przeprowadzone przez ImageSat International wydają się potwierdzać, że w co najmniej czterech lokalizacjach w całym regionie trwa poważna modernizacja.

Modernizacje mają obejmować miejsce, w którym Rosjanie składują broń jądrową. Materiały zbierano od lipca do października tego roku.

Na zdjęciach widać budowę 40 nowych bunkrów, zwiększających pojemność w magazynie wojskowym w pobliżu Primorska, drugiego co do wielkości portu Rosji na Morzu Bałtyckim. 

Nowe bunkry powstały w otoczeniu starszych, mniejszych budynków. Zdjęcia z 18 lipca przedstawiają bunkry w budowie, 10 tygodni później prace zostały zakończone.

Inne fotografie przedstawiają zmodernizowane bazę lotniczą w Chkalovsku. 

Zmodernizowana została również baza w Czerniachowsku, gdzie w lutym tego roku przeniesiono Iskandery. Resort obrony USA nazwał tę decyzję Rosji "największym posunięciem" Kremla w krajach bałtyckich.

Dowódca morskich sił uderzeniowych i wsparcia NATO adm. James Foggo powiedział w rozmowie z CNN, że jeśli Rosja chce rzucić wyzwanie NATO, to sami tez zostaną wyzwani. - Nie będziemy zastraszani przez systemy, która tam się znajdują - powiedział.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej