Bogusław Chrabota: Święta raczej bez papieża Franciszka

Papież z Argentyny jest człowiekiem wiekowym. 17 grudnia zeszłego roku skończył 86 lat, przeżywając tym samym Jana Pawła II o rok.

Publikacja: 30.03.2023 16:29

Sam Franciszek za pomocą Twittera wydaje się uspakajać wiernych

Sam Franciszek za pomocą Twittera wydaje się uspakajać wiernych

Foto: AFP

Klinika Gemelli i słowo „papież” kojarzą się w Polsce jednoznacznie. Słynny szpital, będący bazą dydaktyczną i naukową Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, od kilku dekad jest lecznicą papieską. Polacy usłyszeli o nim po raz pierwszy w 1981 roku, kiedy w maju zawieziono tam rannego w zamachu terrorystycznym Jana Pawła II. Świetnie pamiętamy tamte chwile i grozę kolejnych minut oczekiwania, czy nasz rodak, wtedy jeszcze u początków swojego pontyfikatu, przeżyje.

O zdrowie Jana Pawła II modlił się wtedy cały świat, a z wyjątkową intensywnością Polacy i Włosi, co pokazywała w komunistycznej Polsce nawet reżimowa telewizja. Jan Paweł II przeżył i wyzdrowiał, co do dziś dla wielu jest żywym dowodem umiejętności zawodowych lekarzy z Gemelli. W tym samym szpitalu Jan Paweł II gościł też pod koniec życia, kiedy interwencje lekarskie, z zabiegiem tracheotomii na czele, były ze względu na jego stan zdrowia niezbędne. W 2005 roku umierał jako pacjent kliniki, nic więc dziwnego, że Polacy, a także znaczna część świata, wiąże ten słynny szpital z odchodzeniem głów Kościoła.

Czytaj więcej

Papież w szpitalu. Watykan wydał nowy komunikat o stanie zdrowia Franciszka

Pewne dlatego z taką nerwowością czytamy o hospitalizacji papieża Franciszka na kilka dni przed świętami Wielkiej Nocy. Jaki jest naprawdę jego stan, tego nie wiemy, lekarze komunikują o infekcji dróg oddechowych, a sam Franciszek za pomocą Twittera wydaje się uspokajać wiernych. Plotka jednak niesie, że choroba jest poważniejsza. Wiekowy papież cierpi bowiem na inne schorzenia, które mogą mu poważnie obciążać serce.

Co do jego obowiązków pasterskich, wypada raczej wykluczyć aktywność w czasie świąt – uważa się w kręgach watykańskich. W tym samym czasie hierarchowie i księża w Polsce nawołują do modlitwy za Ojca Świętego, co tylko nasila poczucie groźby, z jaką może zderzyć się niebawem Kościół. Szczęśliwie dobrą informacją jest to, że Watykan nie odwołał planowanej wizyty Ojca Świętego na Węgrzech, do której ma dojść w końcu kwietnia. To znak, że rokowania w sprawie zdrowia Franciszka są wciąż niezłe. Choć – trudno to ukryć – papież z Argentyny jest człowiekiem wiekowym. 17 grudnia zeszłego roku skończył 86 lat, przeżywając tym samym Jana Pawła II o rok.

Co charakterystyczne, ostatnie chwile boleści papieża Polaka pamiętamy z liturgii Wielkiego Tygodnia w 2004 roku. To wtedy po raz ostatni uczestniczył w Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum. To wtedy po raz ostatni celebrował Triduum Paschalne. Rok później nie było już mu to dane. Czy Franciszek pokaże się w tym czy przyszłym roku w tej roli? Szczerze mu tego życzę.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?