Pożar dębiny w Kalifornii jest obecnie największym aktywnym pożarem w USA - pisze BBC. Pożar rozpoczął się w piątek i od tego czasu bardzo szybko się rozszerza, a strażacy nie są w stanie zapanować nad żywiołem.

W związku z pożarem ewakuowano jak dotąd 6 tysięcy osób. 10 domów zostało zniszczonych przez płomienie.

Stan wyjątkowy wprowadzono na terenie hrabstwa Mariposa. Dzięki jego wprowadzeniu władze stanu mogą pozyskiwać pomoc federalną w celu walki z pożarem.

Czytaj więcej

Guterres, ONZ: Wciąż karmimy nasze uzależnienie od paliw kopalnych

Obecnie z ogniem walczy ok. 400 strażaków i cztery helikoptery. Władze uważają, że pożar uda się opanować najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Przez USA przechodzi obecnie fala upałów. W hrabstwie Mariposa temperatura w sobotę osiągała poziom 35,5 stopni Celsjusza. W najbliższych dniach temperatura na terenie hrabstwa ma utrzymywać się na tym poziomie.

35,5 C

Tyle stopni było w sobotę w hrabstwie Mariposa

Park Narodowy Yosemite, który znajduje się na północny-wschód od miejsca pożaru, porastają jedne z największych i najstarszych na świecie sekwoi. Park był już zagrożony w tym miesiącu innym pożarem, ale strażakom udało się wówczas opanować ogień.

W piątek amerykańska Służba Leśna informowała, że podejmuje środki nadzwyczajne, których celem jest ochrona sekwoi z Parku Narodowego Yosemite.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ