Wydział Komunikacji Społecznej CBA przekazał, że w związku ze śledztwem prowadzonym pod nadzorem XI Wydziału Zamiejscowego ds. Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze przeszukali dziewięć lokalizacji na terenie województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i mazowieckiego.

W czynnościach brało udział ok. 50 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego ze Szczecina, Krakowa, Rzeszowa, Katowic i Warszawy. Przeszukania prowadzono w siedzibach firm oraz w prywatnych mieszkaniach. Czynności wykonywano także w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej, krakowskiego dewelopera oraz w siedzibie podmiotu zajmującego się doradztwem gospodarczym.

CBA podało, że wykonywane w piątek czynności są wynikiem przeszukań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Biura we wrześniu 2020 roku. W komunikacie CBA dodano, że pół roku temu zabezpieczono "obszerną dokumentację między innymi w siedzibie PZPN w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. afery melioracyjnej", a "analiza zgromadzonej dokumentacji pozwoliła na zidentyfikowanie nowych wątków związanych z potencjalnym przywłaszczaniem części środków z umów sponsorskich".

Według RMF FM, agenci CBA szukali w siedzibie PZPN dokumentów, które miałyby poświadczać zawarcie umowy sponsorskiej PZPN z jednym z podmiotów gospodarczych.

W śledztwie dotyczącym tzw. afery melioracyjnej oskarżono dotąd 32 osoby.