- Policjanci otrzymali zawiadomienie o wszczęciu procedury ich zwolnienia – mówi insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

We wrześniu ub. roku policjanci zostali nakryci przez przełożonych, gdy zamiast patrolowania rejonu służbowego, po prostu spali w radiowozie.

Sprawą zajęło się biuro kontroli wewnętrznej. Okazało się, że jeden z nich przespał 20 służb, drugi 10. W tym czasie ich radiowozy przez wiele godzin były zaparkowane w ustronnych miejscach, na przykład pod domem matki jednego z nich.

Radiowozy nie ruszały się z miejsca niemal do rana. W dokumentacji służbowej funkcjonariusze podawali, że w tym samym czasie prowadzili kontrole miejsc zagrożonych, co nie było prawdą.

Funkcjonariusze mają zostać wydaleni z policji. - W ciągu kilkunastu dni dręczymy im dokumenty i się z nimi pożegnamy – mówi insp. Borowiak.

Ale to nie wszystko. Ze względu na wątpliwości co do uczciwości policjantów, sprawa została również skierowana do prokuratury.

To pierwszy przypadek wydalenia policjantów z garnizonu wielkopolskiego w tym roku. Czy wcześniej zdarzały się przypadki wydalania mundurowych za przesypianie służby? – Nie przypominam sobie takich przypadków – mówi rzecznik wielkopolskiej policji.

Na jednym z portali crowdfundingowych trwa zbiórka na pomoc prawną dla policjantów z Komisariatu Policji w Koźminku.

Została tam utworzona „by pomóc w opłaceniu pomocy prawnej dla dwóch policjantów z Komisariatu Policji w Koźminku zwalnianych za przewinienie dyscyplinarne "dla dobra służby", gdyż na nocnej służbie przymknęło im się oko co ujawnił nadzorujący.

- Jak dorośli ludzie przyznali się do tego by przyjąć karę natomiast nie myśleli, że będzie aż tak dotkliwa- napisali inicjatorzy zbiórki. Przez trzy dni 91 osób wpłaciło na nią ponad 4,5 tys. zł.