Dzisiaj przeprowadzenie przeglądu ustawy zapowiedział też szef KPRM Michał Dworczyk potwierdzając, że efekty analiz maja być znane w ciągu kilku tygodni. Nie sprecyzował na czym analiza ma polegać i jakie mogą być jej skutki.

Wcześniej w podobnym tonie wypowiedziała się minister pracy Elżbieta Rafalska. - Jest niemalże rok po tym, jak wprowadziliśmy to ograniczenie. W pierwszym roku dotyczące dwóch niedziel. I na pewno jest taki etap, o którym mówił premier, tego przeglądu. Właściwie powinniśmy każda ustawę, którą wprowadzamy, oceniać po roku jej funkcjonowania - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 r. i jak pisaliśmy budzi coraz większe kontrowersje. Wariant z zamknięciem sklepów we wszystkie niedziele podoba się już mniej niż co piątemu Polakowi – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Więcej zwolenników ma obowiązujący w 2018 r. wariant z dwiema niedzielami handlowymi miesięcznie. NSZZ Solidarność jednak nie chce powrotu do tego wariantu.

W tym roku handlowa jest jedna niedziela miesięcznie, ale od 2020 r. wejdzie już pełen zakaz. Sklepom ustawa nie pomogła, w jej efekcie konsumenci robią częściej zakupy w dyskontach, które organizują znacznie więcej promocji niż wcześniej. Wydaja też zdecydowanie więcej na reklamę.