Od kilku dni krążą informację o rozmowach rządu z sektorem handlu o możliwych zmianach w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę. KPRM podał, że w ramach tzw. pakietu antykryzysowego obecnie opracowywanego przez rząd wchodzą również nowe przepisy odnośnie zakazu handlu w niedzielę. Szczegółów brak, podano jedynie, iż w grę wchodzi m.in. czasowe przywrócenie zaopatrzenia sklepów i handlu w niedziele.

Czytaj także: Niedziele handlowe 2020. W te niedziele będzie można zrobić zakupy w 2020 roku

Wcześniej podaliśmy, że firmom handlowy zależy w tym momencie głównie na poluzowanie zakazu pracy logistyki w niedzielę. Z tego powodu mogą być problemy z zaopatrzeniem sklepów w poniedziałek, ponieważ firmy mogą ruszyć z transportami dopiero w poniedziałek.

Jednak nie brakuje również głosów o potrzebie również otwarcia sklepów w niedzielę, oficjalny apel o taką zmianę ogłosiła już firma CCC. Pojawiają się również kolejne.

- Spadek sprzedaży u naszych najemców handlowych był widoczny od czasu, kiedy koronawirus pojawił się w Polsce i klienci zaczęli ograniczać ich odwiedzanie. Właściciele sklepów już wtedy zarabiali mało, ale teraz nie zarabiają wcale. A przecież muszą zapłacić pracownikom, dostawcom, uregulować opłaty za wynajem lokali. Z czego? - mówi Yoram Reshef, v-ce prezes Centrum Handlowego Blue City w Warszawie.

- Potrzebujemy powrotu do handlowych niedziel, które są drugim dla handlu najlepszym dniem w tygodniu. Zaapelujmy wspólnie do rządzących, aby nie bali się związków zawodowych. One również muszą zrozumieć, że powrót niedziel handlowych, oczywiście na określony czas, np. na rok to szansa dla nas wszystkich – pracowników handlu, właścicieli sklepów, centrów handlowych, ale również dostawców i producentów towarów. Handel jest ważną częścią gospodarki - dodaje.