Allegro pokazuje wyniki i podaje prognozy. Akcje drożeją

Handlowa grupa miała udany pierwszy kwartał. Drugi też zapowiada się dobrze. Czy rentowność będzie dalej rosła?

Publikacja: 23.05.2024 10:56

Akcje Allegro podczas czwartkowej sesji zyskują na wartości. Przed południem kurs rośnie o 5 proc. d

Akcje Allegro podczas czwartkowej sesji zyskują na wartości. Przed południem kurs rośnie o 5 proc. do 39,8 zł.

Foto: materiały prasowe Allegro

Akcje Allegro podczas czwartkowej sesji zyskują na wartości. Przed południem kurs rośnie o 5 proc. do 39,8 zł. Zwyżce towarzyszy wysoki wolumen. W ciągu pierwszej godziny sesji jego wartość przekroczyła już 60 mln zł (wyższy obrót jest tylko na Orlenie). Od początku roku notowania Allegro zyskały prawie 30 proc. Kurs zbliża się do ceny z IPO z 2020 r. (43 zł).

Czytaj więcej

Tajemniczy wzrost kursu Allegro na giełdzie. Co dalej?

Jakie wyniki miało Allegro w I kwartale

Powodem dzisiejszych wzrostów są opublikowane wyniki kwartalne. Wynika z nich, że skorygowana EBITDA grupy wzrosła o 33 proc. do 706,2 mln zł. Analitycy średnio oczekiwali niespełna 653 mln zł. Przychody rok do roku poszły w górę o 6,6 proc. do prawie 2,5 mld zł i były zbliżone do rynkowych prognoz. Z kolei EBIT urósł o 74 proc. do 435,9 mln zł. Był o jedną dziesiątą wyższy od oczekiwań. Natomiast na poziomie zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej jest kwota 241,8 mln zł – o ponad połowę wyższa niż rok temu, ale o 5 proc. niższa od konsensusu.

Skonsolidowana wartość GMV (sprzedane towary brutto), uwzględniająca grupę Mall, wzrosła o 8,9 proc. do 14,31 mld zł. Z kolei wzrost GMV w Polsce wyniósł 10 proc. do 13,6 mld zł.

Czytaj więcej

Polacy lubią Allegro. A sieci spożywcze już mniej

Liczba aktywnych kupujących na Allegro w Polsce wzrosła, osiągając poziom 14,8 mln na koniec marca. Z kolei średnia wartość GMV na aktywnego kupującego zwiększyła się o 5,8 proc. do 3 790 zł rocznie.

- Jesteśmy mocni w Polsce i coraz silniejsi za granicą po udanym starcie Allegro.sk na Słowacji. Obecnie mamy już 20 milionów aktywnych kupujących w całym regionie, z czego ponad 5 milionów poza Polską. I nie powiedzieliśmy ostatniego słowa - deklaruje Roy Perticucci, prezes Allegro.

Prognozy wyników Allegro na drugi kwartał

Silny wzrost rentowności i efekt wprowadzenia pobierania prowizji od sprzedających u źródła poprawiły pozycję gotówkową Allegro i pomogły obniżyć dźwignię finansową w I kwartale do 1,4 (połowa tego co rok wcześniej).

W II kwartale grupa oczekuje wzrostu GMV z działalności w Polsce w przedziale 10-11 proc. rok do roku, przy wzroście przychodów o 22-24 proc. i dynamice skorygowanego zysku EBITDA o 26-29 proc. Przewidywana wartość GMV działalności międzynarodowej wzrośnie w drugim kwartale o 3-6 proc., przychody spadną o 21-25 proc., a skorygowana strata EBITDA ma wynieść 130-150 mln zł. Wydatki inwestycyjne szacowane są na 140-150 mln zł w Polsce i 25-35 mln zł za granicą. W efekcie, wzrost GMV grupy oczekiwany jest w zakresie 9-10 proc. w drugim kwartale, a przychodów w przedziale 11-14 proc. Z kolei skorygowany zysk EBITDA całej grupy powinien być o 22-27 proc. wyższy rok do roku, a CAPEX spodziewany jest na poziomie 165-185 mln zł.

Czytaj więcej

Allegro lepiej sobie radzi w kraju niż za granicą

Grupa podkreśla, że w dalszym ciągu podnosi atrakcyjność dostaw. One Kurier poszerza swój zasięg, a stopień wykorzystania automatów paczkowych One Box systematycznie się zwiększa.

- DPD będzie teraz realizować dostawy również do One Boksów i One Punktów, a nowa 7-letnia umowa z Ruchem obejmuje dostawy do sieci Orlen Paczki, a także One Boksów i One Punktów. Wraz z niedawnym aneksem do wieloletniej umowy z InPostem, wiążącym poziom cen z wolumenem, porozumienia te wpisują się w plan skalowania i dywersyfikacji metod dostaw dostępnych dla kupujących na Allegro - komentuje szef Allegro.

Akcje Allegro podczas czwartkowej sesji zyskują na wartości. Przed południem kurs rośnie o 5 proc. do 39,8 zł. Zwyżce towarzyszy wysoki wolumen. W ciągu pierwszej godziny sesji jego wartość przekroczyła już 60 mln zł (wyższy obrót jest tylko na Orlenie). Od początku roku notowania Allegro zyskały prawie 30 proc. Kurs zbliża się do ceny z IPO z 2020 r. (43 zł).

Jakie wyniki miało Allegro w I kwartale

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Groźba grzywny zaszkodziła akcjom sieci Carrefour
Handel
Leroy Merlin w Rosji schowa się za nową nazwą. Zdumiewające tłumaczenie
Handel
Amerykanom może zabraknąć awokado. Nagle wstrzymano ich import
Handel
Oni wciąż zarabiają w Rosji. „Czarna lista”, a na niej znane koncerny
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Handel
Shein nie ma sobie równych. Idzie przez rynki jak burza
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży