Rząd chce zabrać sklepom jedną niedzielę handlową

Branża apeluje, by niedzielę handlową przypadającą w tym roku 24 grudnia przenieść na inną niedzielę w grudniu. Rząd zapowiada tylko, że tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy.

Publikacja: 22.06.2023 10:29

Rząd zapowiada tylko, że tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Rząd zapowiada tylko, że tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Foto: Bloomberg

Zamiana niedzieli handlowej z 24 grudnia na inny dzień, np. 10 grudnia lub 31 grudnia, stanowiłaby wyjście naprzeciw pracownikom handlu, którzy dzień Wigilii mogliby obchodzić zgodnie z tradycją, a sklepy nie straciłyby szansy na dodatkowe obroty. Według branżowego związku Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Federacji Konsumentów takie rozwiązanie byłoby również spójne ze stanowiskiem reprezentowanym przez NSZZ „Solidarność”, która wielokrotnie podnosiła kwestię godzin pracy sklepów w Wigilię. Przeniesienie handlowej niedzieli byłoby także odpowiedzią na oczekiwania konsumentów - przed świętami niedziele handlowe cieszą się ogromną popularnością.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe 2023. W te niedziele można zrobić zakupy w 2023 roku

Organizacje zwracają też uwagę, że handlowa niedziela 10 grudnia pozwoliłaby rozłożyć ruch w sklepach, który w przeciwnym razie skumulowany zostanie w dwóch tygodniach poprzedzających święta, skutkując niezadowoleniem klientów oczekujących w długich kolejkach do kas, jak również przeciążeniem pracowników.

Czytaj więcej

Waldemar Buda: Wigilia w tym roku po raz pierwszy nie będzie pracująca

Zakaz handlu w niedziele: Wigilia w tym roku po raz pierwszy nie będzie pracująca

Tymczasem kilka dni temu minister rozwoju Waldemar Buda poinformował, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca, choć przypada w niedzielę handlową. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę dwie grudniowe niedziele poprzedzające święta są handlowymi i sklepy mogą wtedy normalnie pracować. 24 grudnia mają być jednak zamknięte, a minister już nie wyjaśnił, dlaczego niedziela handlowa nie może być przesunięta na inny termin, także w grudniu.

Czytaj więcej

Zmiana w zakazie handlu w niedziele? Rząd chce skorygować własny błąd

Branża z niepokojem obserwuje postępującą erozję siły nabywczej konsumentów. Według danych GUS z kwietnia br. sprzedaż spadła 7,3 proc. rdr. - Utrzymanie dwóch niedziel handlowych w grudniu, który jest tradycyjnie „najgorętszym” okresem w handlu, pozwoliłoby na poprawę wyników finansowych detalistów, a pośrednio – na zwiększenie wpływów do budżetu państwa - podają organizacje.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki