Allegro zadowolone z wyników, rusza na podbój Czech

W 2022 r. sprzedaż na platformie wzrosła o niemal 16 proc. Firma szykuje się do uruchomienia czeskiej wersji Allegro, spodziewa się też dobrych wyników kwartalnych

Publikacja: 30.03.2023 08:01

Allegro zadowolone z wyników, rusza na podbój Czech

Foto: materiały prasowe Allegro

Wartość sprzedaży za pośrednictwem polskiej platformy wzrosła w czwartym kwartale o 14 proc. rdr do 14,4 mld zł. W całym roku wzrost wyniósł 15,9 proc. do 49,4 mld zł. Przełożyło się to na wzrost przychodów polskiej części biznesu Allegro o 26,5 proc. do 2 mld zł w czwartym kwartale i o 24,1 proc. do 6,65 mld zł w 2022 r.

Czytaj więcej

Zakupy w sieci wciąż na fali

Liczba aktywnych kupujących wzrosła o 560 tys. r/r i przekroczyła w czwartym kwartale 14 mln, zaś średnia wartość sprzedaży na aktywnego kupującego na polskiej platformie wzrosła 11,3 proc. do 3,5 tys. zł. Skorygowana EBITDA dla polskiej części grupy wzrosła w czwartym kwartale o 41,2 proc. rdr do 708 mln zł. W całym ubiegłym roku skorygowana EBITDA zwiększyła się o 11,6 proc. do 2,31 mld zł.

Allegro skupia się na dalszej poprawie wyników sprzedaży własnej prowadzonej przez segment MALL, przygotowując się jednocześnie do komercyjnego wdrożenia w Czechach modelu marketplace opartego na ofertach stron trzecich czyli Allegro.cz. Zeszłoroczne przejęcie czeskiej Grupy MALL i WE|DO pozwoliło firmie wejść na pięć nowych rynków Europy Środkowo-Wschodniej, choć także spółka zrobiła ponad 2 mld zł odpis z tytułu utraty wartości tego biznesu.

Allegro podało, że teraz w kwartalnym cyklu będzie publikować prognozy.

Czytaj więcej

Wysokie ceny ograniczają zakupy Polaków, ale e-sklepy się bronią

Na poziomie skonsolidowanym oczekuje wzrostu sprzedaży w pierwszym kwartale o 20-21 proc. rdr, a przychodów o 64-66 proc. Skorygowana EBITDA grupy powinna wzrosnąć o 3-6 proc. rdr, zaś inwestycje wyniosą ok 120-140 mln zł.

- Zrealizowaliśmy oczekiwania finansowe na rok 2022, a teraz zmierzamy do kolejnego celu, jakim jest uruchomienie naszego modelu marketplace w skali międzynarodowej. Zaczniemy od Czech już w tym roku - mówi Roy Perticucci, prezes Allegro. - Kiedy tylko sytuacja makroekonomiczna ulegnie poprawie, chcemy być gotowi do działania i dalszego zwiększania skali. Jesteśmy przekonani, że dzięki bazie klientów MALL zyskujemy kilkuletnią przewagę w tym zakresie - dodaje.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Handel
Rosja: Chcesz kupić jajko? Musisz pokazać paszport
Handel
Bruksela walczy z „szybką modą” i chce zakazać spalania niesprzedanych ubrań
Handel
Rząd twierdzi, że pomaga dzieciom, ale VAT-u nie chce obniżyć
Handel
Załamanie sprzedaży: elektronika w dołku, mniejsze wydatki na dom
Handel
Coraz rozważniej robimy zakupy online