Niektóre duże sieci drogerii ograniczają zakupy antykoncepcji awaryjnej do trzech tabletek na klienta, potwierdzili przedstawiciele firmy w rozmowie z CNN. „Ze względu na zwiększony popyt obecnie ograniczamy zakupy pigułek antykoncepcyjnych Plan B do trzech na jednego klienta” – powiedziała CNN Alicja Wojczyk, starszy menedżer ds. komunikacji zewnętrznej w Rite Aid. „Chociaż CVS ma „wystarczającą podaż” najpopularniejszych tzw., pigułek dzień po czyli Planu B i Aftera, to firma ogranicza zakupy do trzech na klienta „aby zapewnić sprawiedliwy dostęp i stałą dostawę na półkach sklepowych” -powiedział CNN Matt Blanchette, starszy kierownik ds. sprzedaży detalicznej komunikacja w CVS Pharmacy.

Według branżowej organizacji Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG) antykoncepcja awaryjna zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę po stosunku płciowym bez zabezpieczenia.

Limity zakupu antykoncepcji awaryjnej wprowadzono w aptekach w USA po tym, jak Sąd Najwyższy uchylił w piątek wyrok Roe przeciwko Wade, legalizujący na początku lat 70. zeszłego wieku aborcje w USA. Kilka stanów natychmiast przystąpiło do wprowadzenia faktycznego zakazu aborcji.

„Stosowanie antykoncepcja awaryjnej (EC) nie jest aborcją. Aborcja kończy istniejącą ciążę. EC zapobiega zajściu w ciążę. EC musi być stosowana wkrótce po stosunku płciowym bez zabezpieczenia, aby była skuteczna. Nie działa, jeśli ciąża już wystąpiła” – napisano w oficjalnym oświadczeniu ACOG.

Pigułki, takie jak Plan B i Aftera, to jedne z kilku różnych rodzajów antykoncepcji awaryjnej. Niektóre można kupić bez recepty, a inne wymagają recepty lekarza.

Czytaj więcej

Amerykańskie firmy chcą pomagać swoim pracownikom w aborcji