USTR oświadczył w komunikacie, że porozumienie w tej sprawie sprzed kilku dni „jest zadowalającym rozwiązaniem sprawy będącej przedmiotem śledztwa i zgodnie z tym nie jest uzasadnione żadne działanie w handlu tym razem". Decyzja urzędu dotyczy jedynie kursu donga do dolara. Nie obejmuje postępowania wyjaśniającego nielegalnego wyrębu drzew czy handlu drewnem przez Wietnam, co może doprowadzić do wprowadzenia karnych cel na meble i inne wyroby z drewna z tego kraju.

Wietnamski bank centralny zobowiązał się w umowie z Janet Yellen, że powstrzyma się przed „konkurencyjnym dewaluowaniem donga i zwiększy przejrzystość swej polityki pieniężnej i kursowej".

„Amerykańscy pracownicy i firmy są silniejsze, gdy nasi partnerzy ustalają uczciwie wartość swej waluty i konkurują na takich samych warunkach. W przyszłości będziemy w koordynacji z resortem finansów pracować z Wietnamem nad zapewnieniem przestrzegania tego, będziemy też nadal oceniać postępowanie z walutami innych ważnych partnerów handlowych" — stwierdziła szefowa USTR, Katherine Tai.

Minister spraw zagranicznych Bui Thanh Son stwierdził na Twitterze, że „konstruktywne starania i dobra wola pomogły rozwiązać zaległe kwestie i przyczynić się do budowy lepszego i silniejszego partnerstwa"'. W ostatni piątek 23 lipca dong osiągnął kurs zamknięcia 13 005 do dolara wobec 23 191 2 października 2020, kiedy USTR zaczął śledztwo o polityce kursów walutowych Wietnamu — podał Reuter.