Firma Surge Cloud, zajmująca się innowacjami w handlu, zdradziła swoje plany dotyczące utworzenia nowoczesnego sklepu autonomicznego podczas tegorocznego Kongresu Rynku FMCG. Będzie to jeden z nielicznych w Polsce tego rodzaju lokali, w których nie znajdziemy ani jednej kasy. Klienci będą mogli wejść o każdej porze do sklepu korzystając z aplikacji mobilnej, na której należy wygenerować kod QR i przyłożyć smartfon do skanera, by drzwi do sklepu się otworzyły. Następnie wystarczy wybrać upatrzone przez siebie produkty, zapłacić za nie w formie bezgotówkowej (karta, BLIK, Apple Pay lub Google Pay) i wyjść.

Czytaj także:  Pierwszy sklep Primark w Warszawie. Znamy datę otwarcia

Jak ogłosił na Kongresie dyrektor generalny Surge Cloud, Marcin Dąbrowski cytowany przez portal Wiadomości Handlowe, pierwszy w pełni autonomiczny sklep zostanie otwarty w wersji pilotażowej w Poznaniu już w przyszłym miesiącu. Firma ma duże ambicje i planuje uruchomić aż 21 punktów w ciągu roku, w trzech różnych miastach.

Jak twierdzi Surge Cloud, nowoczesny, bezobsługowy sklep może być w Polsce strzałem w dziesiątkę, ponieważ tradycyjne zakupy coraz bardziej męczą klientów i zabierają im zbyt dużo czasu. Jak wynika z badania Mastercard „Czy Polacy są gotowi na sklepy bez kas?”, 71 proc. polskich konsumentów jest niezadowolonych z powodu kolejek do sklepowych kas, a dla 47 proc. jest to najbardziej frustrujący element zakupów.

Na świecie pojawiły się już podobne „sklepy przyszłości”. Bezobsługowy punkt uruchomił między innymi internetowy gigant Amazon. Pierwszy sklep Amazon Go ruszył na początku 2018 r. w Seattle. Wystarczy w nim jedynie wziąć z półek produkty i wyjść, a należność zostaje automatycznie policzona przy wyjściu i pobrana z karty kredytowej klienta.