Pojawiła się szansa umowy Argentyny z wierzycielami

Nowa oferta restrukturyzacji długu Argentyny zyskała wstępną przychylność wierzycieli. Pojawiły się nadzieje, że obie strony dobiją targu do 4 sierpnia, na razie wzrosła rentowność obligacji tego kraju.

Publikacja: 07.07.2020 15:34

Pojawiła się szansa umowy Argentyny z wierzycielami

Foto: AFP

Dwa duże fundusze inwestycyjne, Gramercy i FinTech oświadczyły, że poprą taką umowę, choć nie było jeszcze oznak, czy zyska ona aprobatę największego bloku wierzycieli, BlackRock i Fidelity, którzy mogą storpedować porozumienie. „Cieszymy się, że możemy poprzeć ofertę Argentyny, bo przewiduje zrównoważenie długu, co jest istotne dla trwałego, wysokiego i obejmującego wszystkie sektory wzrostu gospodarczego" — stwierdziły we wspólnym komunikacie.

5 lipca władze z Buenos Aires złożyły poprawioną i „ostateczną" ofertę restrukturyzacji ok. 65 mld dolarów zadłużenia zagranicznego, aktualną do 4 sierpnia. Przewiduje zmniejszenie zasadniczego długu, zwiększenie wypłat wierzycielom (Argentyna zaczęłaby spłacać dług po roku a nie po 3 latach, jak przewidywała oferta z kwietnia, kupon od płatności byłby początkowo niski, ale mógłby wzrosnąć do 5 proc.), skraca czas oczekiwania i zmienia kluczowe klauzule prawne, które były przyczyną napięcia i impasu w negocjacjach w połowie czerwca, gdy Argentyna walczyła ze skutkami pandemii. Po zastrzeżeniach dwóch grup posiadaczy obligacji Argentyna wyjaśniła, że posiadacze obligacji z umowy zawartej w 2005 r. będą mogli wymienić je na nowe obligacje w ramach tej samej umowy dającej wierzycielom większą ochronę.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Trump Jr. wzywa Europę Środkową i Wschodnią: Pozbądźcie się Chińczyków