USA odracza długi Ukrainie. Jej gospodarka rozwija się coraz szybciej

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dwustronne porozumienie o odroczeniu spłaty ukraińskiego długu publicznego wobec Ameryki. Dług publiczny Kijowa przekracza teraz równowartość 143 mld dolarów. Pomimo to PKB kraju rośnie czwarty kwartał.

Publikacja: 29.03.2024 11:47

USA odracza długi Ukrainie. Jej gospodarka rozwija się coraz szybciej

Foto: SERGEY BOBOK / AFP

Porozumienie zostało podpisane podczas spotkania Serhija Marczenki, ministra finansów Ukrainy, z Bridget Brink, ambasadorką USA na Ukrainie. Zawarcie umowy zostało przewidziane w Memorandum of Understanding w sprawie zawieszenia spłat długu publicznego Kijowa, podpisanym z grupą oficjalnych wierzycieli Ukrainy z krajów G7 i Klubu Paryskiego.

Czytaj więcej

Ukraina prymusem w MFW. Rekordowe rezerwy walutowe

Mniejsze obciążenie długiem przyspiesza rozwój Ukrainy

„Podpisanie tego Porozumienia zmniejszy obciążenie długiem budżetu państwa i skieruje środki, które powinny były zostać przeznaczone na spłatę i obsługę zobowiązań dłużnych, na potrzeby sfery społecznej i humanitarnej. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom za znaczący wkład we wspieranie stabilności makrofinansowej i wzrostu gospodarczego Ukrainy w czasie wojny” – podkreślił Marczenko, cytowany przez agencję Unian.

Według ministerstwa finansów, w lutym kwota długu publicznego i gwarantowanego przez państwo w ekwiwalencie dolarowym zmniejszyła się o 1,21 mld dolarów, natomiast w przeliczeniu na hrywny — wzrosła o 2,03 mld UAH.

Różnica ta wynika z dewaluacji hrywny. Ogółem, na dzień 29 lutego zadłużenie państwa i gwarantowane przez państwo wyniosło 5,49 bln hrywien, czyli 143,69 miliardów dolarów.

W styczniu kwota długu publicznego i gwarantowanego przez państwo spadła w ekwiwalencie hrywny o 31,44 miliarda hrywien, a w dolarach — o 0,42 miliarda dolarów. Za główną przyczynę zmniejszenia zadłużenia publicznego eksperci wskazywali brak finansowania zewnętrznego Ukrainy.

Gospodarka Ukrainy prze do przodu

Pomimo zadłużenia i toczonej wojny obronnej z rosyjskim agresorem ukraińska gospodarka się rozwija. Wczoraj Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy poinformowała, że realny PKB w 2023 r. wzrósł o 5,3 proc. w porównaniu do 2022 r. Nominalny PKB wyniósł 6537,8 mld UAH.

Przypomnijmy, że w roku rosyjskiej agresji Ukraina straciła 28,8 proc. PKB. Eksperci oszacowali, że w pierwszym kwartale 2023 roku PKB Ukrainy spadł o 10,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. W drugim kwartale zanotowano wzrost PKB o 19,5 proc., który w trzecim kwartale zwolnił do 9,3 proc.

Na obecny rok Kijów prognozuje ​​wzrost gospodarczy na poziomie co najmniej 4,6 proc. Zdaniem ekspertów wynika to z rosnącego popytu inwestycyjnego, a także dostępności rynków zagranicznych dla krajowych producentów.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje