Gorsze prognozy wzrostu gospodarki Niemiec

Instytuty badania koniunktury Ifo z Monachium i IfW z Kilonii obniżyły prognozę dla gospodarki Niemiec, a DIW z Berlina przewiduje recesję od początku roku.

Publikacja: 07.03.2024 17:48

Gorsze prognozy wzrostu gospodarki Niemiec

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Bawarski Ifo obniżył do 0,2 proc. (z 0,7 proc. ze stycznia i 0,9 proc. z grudnia) prognozę wzrostu gospodarki Niemiec w 2024 roku. Dla 2025 r. podniósł z kolei o 0,3 pkt, do 1,5 proc. - Ograniczona konsumpcja, wysokie stopy procentowe i podwyżki cen, oszczędnościowe działania rządu i słaba gospodarka światowa tłumią obecnie gospodarkę w Niemczech i prowadzą do kolejnej recesyjnej zimy. Produkcja gospodarcza przyspieszy w połowię roku, gdy będą stopniowo znikać obciążenia stóp i cen, a siła nabywcza konsumentów będzie rosnąć - stwierdził Timo Wollmershäuser, szef działu prognoz w Ifo. 

Dobre wiadomości dotyczą rynku pracy: mimo spadku gospodarczego liczba zatrudnionych powinna wzrosnąć z 45,9 mln do 46,1 mln, a w przyszłym roku dojdzie do rekordowej 46,2 mln. Liczba bezrobotnych zwiększy się w tym roku z 2,6 do 2,7 mln i zmaleje znowu w przyszłym roku do 2,6 mln. Procentowo będzie to 5,7, potem 5,9 i ostatecznie 5,6 proc. - Niedobór pracowników ogranicza nadal produkcję - dodał Wollmershäuser.

Zdaniem prezesa instytutu Ifo, Clemensa Füsta, Niemcy cierpią z powodu kombinacji problemów cyklicznych i strukturalnych, co tłumaczy gorsze wyniki niż w innych krajach. Strukturalne dotyczą braku konkurencyjności w budownictwie i przemyśle, co odbiło się na inwestycjach. Füst uważa też, że ewentualna druga kadencja Donalda Trumpa nie będzie poważniejszym ryzykiem dla niemieckiego eksportu.

Ceny wzrosną teraz tylko o 2,3 proc. wobec 5,9 proc. w 2023 r.; za rok będzie to tylko 1,6 proc. Deficyt budżetowy zmaleje z 97,4 mld euro do 76 mld (1,8 proc. PKB) w tym roku i do 44,6 mld w 2025 r. (1 proc.). Eksport zmniejszy się o 1,5 proc., ale za rok zwiększy o 3,4 proc. Nadwyżka na rachunku bieżącym zmaleje z 6,8 proc. w tym roku do 6,6 proc. za rok - przewiduje Ifo.

Kiloński IfW zakłada z kolei, że wzrost gospodarczy w 2024 r. wyniesie zaledwie 0,1 proc., a wcześniej przewidywał 0,9 proc. 

„Przy braku ożywienia pojawia się coraz więcej sygnałów, że na niemieckiej gospodarce ciążą problemy strukturalne i dlatego zakres wzrostu jest mniejszy” - stwierdza raport. Bezrobocie wzrośnie do 5,8 proc. z 5,7 proc. w 2023 r., a za rok zmaleje do 5,6 proc. Brak wykwalifikowanych pracowników przyczyni się do znacznego wzrostu płac. Inflacja zmaleje do 2,3 proc. z 5,9 proc. w 2023 r. i następnie do 1,7 proc. W miarę wyraźnego spadku inflacji konsumenckiej zaczną rosnąć w tym roku pierwszy raz od 3 lat realne dochody i pobudzą indywidualne spożycie. Eksport zmaleje do 1,7 proc. i ożywi się za rok do 3 proc. wraz z poprawą światowego handlu - zakłada IfW.

Instytut DIW z Berlina jest zdania, że gospodarka Niemiec nie nabiera tempa tak szybko jak się spodziewano i przewiduje recesję od początku roku. Jego zdaniem, w I kwartale dojdzie do spadku o 0,1 proc. po spadku o 0,3 w IV kwartale, co daje techniczną recesję.

- Wraz ze spadkiem inflacji indywidualna konsumpcja stanie się znów głównym czynnikiem ożywienia gospodarki od II kwartału - stwierdził prof. Timm Bönke z działu prognoz DIW. Mimo skromnego wzrostu od II kwartału gospodarka będzie w zastoju w tym roku - uznał instytut. W 2025 r. powinno dojść do wzrostu o 1,2 proc., wcześniej instytut zakładał 1 proc.

- Jesteśmy trochę większymi pesymistami od naszych kolegów - stwierdził Marcel Fratzscher, prezes DIW przedstawiając tę prognozę.

Gospodarka
Zagraniczne firmy zaczęły nieco lepiej oceniać Polskę. Stanęliśmy na podium
Materiał Płatny
LIST OTWARTY
Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach
Gospodarka
Kadrowa rewolucja wolniejsza niż za PiS, ale rekrutacja często pozorna
Gospodarka
Rząd Portugalii przed trudnym zadaniem