Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 18:04 Publikacja: 08.12.2023 18:25
Foto: PAP/Paweł Supernak
- Początek nowej kadencji Sejmu to okazja do pogłębionego dialogu między przedstawicielami rządu i Parlamentu a środowiskiem przedsiębiorców, w tym zwłaszcza, kluczowego dla polskiej gospodarki, sektora MŚP – przekonuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Zwraca uwagę, że w trakcie kampanii wyborczej ugrupowania tworzące nowy obóz rządowy zgłaszały wiele zapowiedzi godnych poparcia z punktu widzenia kondycji polskiej gospodarki. Wśród nich znalazły się: szybkie odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł; minimum sześciomiesięczne vacatio legis dla zmian w prawie podatkowym; brak podwyżek podatków PIT, CIT i VAT do 2026 r.; pokrywanie przez ZUS zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia nieobecności pracownika; dobrowolny ZUS lub co najmniej jeden miesiąc wolny dla przedsiębiorców od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej; ryczałtowa składka zdrowotna; możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku; ograniczenie czasu trwania kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku. - Realizacja tych zapowiedzi przedwyborczych będzie ważnym testem wiarygodności rządu w oczach przedsiębiorców – uważa Adam Abramowicz.
Mija rok pracy koalicji kierowanej przez Donalda Tuska. Przedsiębiorcy liczyli na więcej, ale doceniają niektóre działania rządu. Niezmiennie domagają się wicepremiera koordynującego działania gospodarcze.
Rozczarowanie. Tak biznes i eksperci kwitują pierwszy rok rządu Donalda Tuska, choć rozumieją, że miał on pod górkę.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Jeszcze nigdy we współczesnej historii Rosji, państwo nie przejęło tak wiele prywatnego majątku, jak w trzecim roku wywołanej przez Putina wojny. Kreml nazywa to „nacjonalizacją”. W rzeczywistości jest to grabież prywatnych aktywów.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od firmy innego podmiotu. Naruszenie prawa do firmy osoby trzeciej wiąże się z poważnymi konsekwencjami, zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego, który może dochodzić swoich praw na różnych płaszczyznach.
Dynamiczny rozwój branży gier wideo otworzył przed graczami nowe możliwości interakcji i rywalizacji. Wykorzystały to podmioty trzecie, zarabiając na key/skin gamblingu. Czym on jest i jakie działania podejmują polskie władze, by przeciwdziałać negatywnym skutkom tej działalności?
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas