Bloomberg: polski prezydent lekceważy inwestorów z USA

Andrzej Duda nie pojawił się na zaplanowanym na poniedziałek spotkaniu z amerykańskimi inwestorami. Kilka dni po tym, jak Waszyngton skrytykował go za nowe prawo, które może podważyć demokratyczną wiarygodność nadchodzących wyborów w kraju – podaje Bloomberg.

Publikacja: 05.06.2023 20:42

Bloomberg: polski prezydent lekceważy inwestorów z USA

Foto: PAP

Według organizatorów, kilka godzin przed spotkaniem, Duda odwołał swój udział w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce. Na zastępstwo wysłał swojego szefa sztabu Pawła Szrota, aby odczytał przemówienie prezydenta.

Bloomberg przypomina, że był to burzliwy tydzień w dyplomacji między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Duda podpisał ustawę, która zdaniem Waszyngtonu i Unii Europejskiej może doprowadzić do nadużycia władzy przed tegorocznymi wyborami. Następnie, po międzynarodowym oburzeniu, zwrócił się do parlamentu o złagodzenie przepisów.

Ambasador USA w Warszawie Mark Brzeziński, powiedział inwestorom podczas spotkania, że USA i Polska „wspólnie pracują nad budowaniem lepszej przyszłości”, ale ostrzegł, że musi to obejmować wspólne wartości.

- Podstawą tego musi być wspólny amerykańsko-polski uścisk, wartości i praktyk demokratycznych, w tym zapewnienie równych szans i kontekstu, w którym każde przekazanie władzy jest pokojowe, uporządkowane i szanuje wolę ludu – powiedział Brzeziński w Warszawie.

Czytaj więcej

Oświadczenie Andrzeja Dudy. Prezydent proponuje nowelizację "lex Tusk"

Szrot tłumaczył, że prezydent Andrzej Duda nie mógł przybyć na wydarzenie ze względu na „pilne konsultacje obronne” przed wtorkowym spotkaniem Bukaresztańskiej Dziewiątki, grupy państw NATO w Europie Wschodniej.

Bloomberg podkreśla, że krytycy twierdzą, że nowe polskie prawo, które ciągle obowiązuje, może pozwolić partii rządzącej na skuteczne postawienie lidera opozycji Donalda Tuska przed sądem tuż przed wyborami. Działania prezydenta podsyciły frekwencję na niedzielnym marszu antyrządowym, jednym z największych protestów ulicznych od czasu obalenia przez Polskę komunizmu w 1989 roku.

Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Charles Michel: Europejczycy mają dziewięć bilionów euro oszczędności
Gospodarka
Joanna Tyrowicz: W kwestii inflacji nie powinniśmy liczyć na łut szczęścia
Gospodarka
Odra i Wisła zagrożone katastrofą. "Chęci rządu do zmiany tego stanu nie widać"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Gospodarka
Echa wywiadu z minister przemysłu. Tusk wspiera, minister precyzuje, PiS krytykuje