Brytyjczycy tną wydatki na seriale i randki. Rachunki zżerają zarobki

Analiza wydatków Brytyjczyków wskazuje, że ostro tną wydatki z powodu rosnących błyskawicznie stałych opłat.

Publikacja: 24.03.2023 13:32

Brytyjczycy tną wydatki na seriale i randki. Rachunki zżerają zarobki

Foto: AFP

Na zlecenie Nationwide Building Society przeprowadzane są regularne analizy wydatków Brytyjczyków. Luty 2023 wykazał interesujące tendencje w wydatkach mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, którzy pomimo przypadających na ten miesiąc Walentynek ścięli (ilościowo) wydatki na randki o 33 procent w porównaniu z lutym 2022. Pod względem wartości wydatki te spadły „tylko” o 7 procent dzięki wysokiej inflacji. Brytyjczycy ścinają też wydatki na serwisy oferujące filmy i seriale w subskrypcji (o 6 procent ilościowo i o 3 proc. wartościowo). Zaczęli też uważnie patrzeć na ceny produktów służących do drobnych domowych napraw i majsterkowania – przy wzroście ilościowym transakcji o 3 proc. wydatki na majsterkowanie spadły o 4 procent.

Czytaj więcej

Bank Anglii podniósł stopy. Są najwyższe od 2008 roku

Za tymi gwałtownymi zmianami profilu wydatków nie kryje się żadna tajemnica. Z analizy milionów transakcji kartami debetowymi, kredytowymi i poleceniami zapłaty wynika, że gwałtownie wzrosły wydatki na rachunki za media (o 34 procent!), a także na spłaty kredytów hipotecznych (17 proc. wzrostu) czy czynsze (o 11 procent). Wzrosły też koszty związane z pożyczkami niehipotecznymi u ubezpieczeniami. Przy rosnących kosztach życia Brytyjczycy po prostu zaczęli oglądać każdego pensa kilka razy nim zdecydują się go wydać i tną te wydatki, które nie są niezbędne.

Czytaj więcej

Wielka Brytania uniknęła recesji. Zerowy wzrost PKB w czwartym kwartale

I będą je ciąć dalej. Z ankiety przeprowadzonej przez Censuswide, na której wyniki powołuje się serwis Sky News, wynika, że o ile już 23 proc. Brytyjczyków ograniczyło lub anulowało subskrypcje telewizyjne (i streamingowe), to kolejne 14 procent zamierza zrobić to w najbliższym czasie lub przynajmniej rozważa taki krok.

Co więcej, Brytyjczycy zaczynają być w tak trudnej sytuacji, że aż 38 procent zadłużało się na kartach kredytowych by opłacić rachunki albo po prostu, przeżyć do pierwszego.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Gospodarka
PANA zaprasza na konferencję „Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego-odpowiedzialność instytucji, odpowiedzialność biznesu”.
Gospodarka
Transformacja Polski. Tych zmian nie wolno zatrzymać
Gospodarka
Leszek Balcerowicz: Gospodarka nie powinna podlegać rozkazom polityków
Gospodarka
Szok zmian polskiej transformacji nie był nadmierny