PARP uruchamia dwa nowe konkursy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła dwa konkursy, których celem jest rozwój współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wsparcie współpracy pomiędzy biznesem z nauką. Działania finansowane są z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Publikacja: 31.03.2016 13:51

I tak ruszył pilotażowy konkurs na utworzenie i dofinansowanie tzw. Sektorowych Rad ds. Kompetencji. W jego ramach dofinansowane będą projekty, których celem jest powołanie i funkcjonowanie oddolnych inicjatyw „branży dla branży", stymulujących współpracę pracodawców z dostawcami usług edukacyjnych. Jak tłumaczą w PARP, to odpowiedź na problem braku dopasowania kompetencji pracowników do potrzeb przedsiębiorców (dziś 75 proc. polskich przedsiębiorców deklaruje problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy, a jedną z głównych przyczyn jest brak oferty edukacyjnej na rynku odpowiadającej ich potrzebom).

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego, podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju zasobów ludzkich lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, partnerzy społeczni i gospodarczy, organizacje pracodawców, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła, organizacje związkowe. Wśród 19 sektorów objętych konkursem znalazły się m.in. transport, nieruchomości, finanse, turystyka, budownictwo, IT, moda, komunikacja marketingowa, przemysł chemiczny czy samochodowy.

Sektorowe Rady ds. Kompetencji będą częścią Systemu Rad ds. Kompetencji, którego celem jest współpraca przedsiębiorców z dostawcami usług edukacyjnych i rozwojowych oraz skuteczna wymiana wiarygodnych informacji o potrzebnych kwalifikacjach w poszczególnych sektorach.

Sektorowe Rady powstaną w ramach Działania 2.12 „Zwiększenie wiedzy o potrzebach kwalifikacyjno-zawodowych". Budżet konkursu wynosi 7,8 mln zł. W ramach konkursu pilotażowego dofinansowanie uzyska maksymalnie pięć projektów.

7 mln zł wynosi z kolei budżet drugiego konkursu – na dofinansowanie projektów szkoleniowych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak tłumaczą w PARP, działanie stanowi kolejny etap kształtowania współpracy między sektorem prywatnym a sektorem publicznym i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie podnoszenia jakości wspólnych projektów.

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju zasobów ludzkich lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców, podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego, reprezentatywne organizacje pracodawców i pracowników, organizacje samorządu gospodarczego, organizacje związkowe oraz przedsiębiorcy. Pozyskane środki umożliwią realizację działań szkoleniowych skierowanych do przedstawicieli mikro i małych przedsiębiorstw w zakresie zasad realizacji przedsięwzięć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, przygotowywania oferty czy procesu negocjacji.

Wnioskodawca jest zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego w wysokości co najmniej 10 proc. wartości wydatków kwalifikowanych projektu.

Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?
Gospodarka
Rośnie kapitalizacja spółek Skarbu Państwa, a to nie wszystkie korzyści
Gospodarka
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki