Zakończyła się batalia w Senacie o sztandarowy projekt administracji prezydenta Bidena - pakiet gospodarczy mający na celu obniżenie kosztów lekarstw, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i nieznaczne zwiększenie podatków od przedsiębiorstw. Walka o przegłosowanie pakietu trwała 18 miesięcy i zmagania były bardzo intensywne. W efekcie z 3,5 biliona dolarów pierwotnej propozycji zrobiło się 700 mld dolarów, które przeszły stosunkiem 51 do 50 głosów tylko i wyłącznie dzięki rozstrzygnięciu remisu przez wiceprezydentkę Kamalę Harris. Pakiet trafi teraz do Izby Reprezentantów, gdzie, jak zauważa BBC, oczekiwane jest łatwiejsze przegłosowanie go w piątek.

W pakiecie zawarte są przepisy pozwalające rządowi na negocjowanie niższych cen leków na receptę dostarczanych w ramach programu Medicare dla osób powyżej 65. roku życia. Biuro Budżetowe Kongresu szacuje, że przepisy te pozwolą w ciągu następnej dekady zaoszczędzić setki miliardów dolarów.

Czytaj więcej

USA: Demokraci jednogłośnie za ochroną klimatu

Największe emocje, zarówno wśród Republikanów, jak i Demokratów, budziła kwestia opodatkowania korporacji. Przegłosowany pakiet wprowadza minimalny podatek w wysokości 15 proc. dla tych, które osiągają minimum 1 mld dolarów zysku rocznie. Podatek ten, będący de facto nieznaczną podwyżką dla nielicznych firm, wzbudził olbrzymi sprzeciw grup biznesowych, które twierdzą, że negatywnie wpłynie on na inwestycje.

W pakiecie zawarte są również środki na inwestycje w ekologię mające na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Wśród środków do osiągnięcia tego celu znalazły się, między innymi, ulgi podatkowe na zakup nowego lub używanego samochodu elektrycznego – do 7500 dolarów w przypadku nowego lub do 4000 w przypadku używanego pojazdu. By zapewnić dopływ energii pakiet przewiduje miliardy dolarów na produkcję paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych. Nie zapomniano też o społecznościach, które ucierpiały wskutek wydobycia i produkcji paliw kopalnych – na wsparcie dla nich przeznaczono 60 mld dolarów.

Pomimo faktu, że w Izbie Reprezentantów oczekiwane jest znacznie łatwiejsze zwycięstwo, obawy mogą wzbudzać deklaracje Republikanów, że będą próbowali przeciągać prace nad ustawą, której już i tak w Senacie wyrwali sporo zębów.