„Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2017”, wydawnictwo przygotowane we współpracy z partnerami strategicznymi ABSL – Baker&McKenzie, JLL, Mikomax i Randstad – to najbardziej rzetelna i kompleksowa analiza kondycji usług nowoczesnych w naszym kraju. Jakie kierunki rozwoju obierze w nadchodzących miesiącach i latach branża, która nad Wisłą daje zatrudnienie już niemal 250 tysiącom osób?
Wojciech Popławski, Wiceprezes ABSL, Dyrektor Zarządzający Accenture Operations Polska:
Podczas prac nad raportem przyjmujemy szeroką definicję sektora, obejmującą działalność centrów outsourcingu procesów biznesowych (BPO), centrów usług wspólnych (SSC), centrów IT oraz centrów badawczo-rozwojowych (R&D). Koncentrujemy się na strukturze zatrudnienia, zachętach inwestycyjnych, rynku nieruchomości komercyjnych, którego rozwój nierozerwalnie wiąże się ze zmianami, jakie na mapie Polski generują napływające do naszego kraju inwestycje, czy też zmianach w postrzeganiu i projektowaniu powierzchni biurowych w centrach usług. W analizach ABSL rokrocznie ogromny nacisk kładziemy na próbę wskazania trendów, które będą nakreślać kierunki rozwoju sektora przez kolejne miesiące. Cieszy fakt, że nasze prognozy się sprawdzają. Co czeka usługi dla biznesu w Polsce w kolejnych miesiącach? Nie ulega wątpliwości, że przed branżą stoją ciekawe i zarazem trudne wyzwania: walka o talenty, rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji, to wszystko z ekscytującym kontekstem Brexitu w tle. Przyjrzyjmy się siedmiu trendom, które – według analiz ABSL – już są obecne i będą nakreślały kierunki rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce w przyszłości.
Rekrutacja stała się marketingiem
Zwiększony popyt na talenty nie zahamuje wzrostu sektora, może jednak wymusić znaczące zwiększenie nakładów na kreatywny marketing rekrutacyjny, budowanie wyraźnego wizerunku w mediach społecznościowych, eventy oraz tworzenie atrakcyjnego środowiska pracy (wielofunkcyjna przestrzeń biurowa, komunikacja, lifestyle, elastyczne modele zatrudnienia). Zwiększą się transfery pomiędzy globalnymi korporacjami i małym, lokalnym biznesem opartym na innowacjach. Państwo może odegrać znaczącą rolę w bilansowaniu rynku poprzez ofertę atrakcyjnych programów przyciągania talentów (np. z krajów takich jak Ukraina czy Białoruś) oraz polskich emigrantów. Nie przyniesie to jednak natychmiastowych efektów.