Aktualizacja: 08.08.2017 21:27 Publikacja: 08.08.2017 20:23
Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
Polski Fundusz Rozwoju przedstawił we wtorek raport, pokazujący poziom rozwoju Polski w ujęciu długoterminowym, czyli od tzw. złotego wieku Jagiellonów. – Patrząc w przyszłość, trzeba też czasem spojrzeć w przeszłość, by uniknąć błędów – wyjaśniał cel powstanie tej nietypowej analizy Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.
Jego zdaniem historia ostatnich 500 lat pokazuje, że polska gospodarka, mimo pewnych wzlotów, wciąż nie może przebić symbolicznego szklanego sufitu. To znaczy nie udaje się nam wejść do grona najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów. Nasze PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca na przestrzeni setek lat wahało się od ok. 20 do 40 proc. w porównaniu z liderami (wyjątkiem są czasy Jagiellonów). W każdym momencie, gdy wydawało się, że już jesteśmy na dobrej drodze do pierwszej ligi, na przeszkodzie stawały wojny, powstania, zbyt wysokie zadłużenie (w latach 80. XX wieku) albo wyczerpywały się nasze naturalne zasoby i zdolności – zauważyli autorzy raportu.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
W tym roku – dokładnie 12 maja – mija 15 lat od giełdowego debiutu spółki, która dziś jest największym konglomer...
Agencja ratingowa S&P poinformowała o dokonaniu półrocznego przeglądu ratingu Polski, bez publikacji aktualizacj...
Chcesz dostać miliard dolarów? Przyleć do Moskwy i stań na trybunie obok dyktatora poszukiwanego międzynarodowym...
W piątek w Nancy Polska ma podpisać traktat z Francją. Ma on być także podstawą do pogłębienia współpracy w sekt...
Polska ma się stać zagłębiem najbardziej zaawansowanych technologii, niezależnym od zagranicznych dostawców. Weh...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas