Wczoraj indeks blue chips spadł o 0,6 proc. Początek dzisiejszego handlu również pokazuje, że podaż ma większą siłę przebicia. WIG20 spada o 0,3 proc., do 2204 pkt.

Najmocniejsza przecena dotyka LPP, którego walory tanieją o 1,4 proc. O 0,7 proc. tanieje również PKN Orlen. Z kolei na szczycie tabeli wzrostów znajduje się Cyfrowy Polsat, którego notowania rosną o 1,3 proc.

Indeks średnich spółek również jest na minusie i spada o 0,25 proc. Przy linii czwartkowego zamknięcia znajduje się sWIG80, który rośnie o 0,08 proc.

Na Wall Street motorem napędowym były wczoraj spółki technologiczne. Świadczy o tym wzrost Nasdaqa o blisko 0,9 proc., przy czym S&P 500 zakończył sesję na nieznacznym minusie. Z kolei Dow Jones spadł o 0,6 proc.

Mimo, że z powodu rosnącej inflacji i obaw o podwyżkę stóp procentowych spółki technologiczne nie radzą sobie w tym roku tak dobrze jak w poprzednim, to według analityków postrzeganie inwestorów się zmienia. Rynki wierzą, że stałe odbicie gospodarcze zwiększy popyt na technologiczne usługi w długim terminie.

- Tak, inflacja rośnie, ale rynek skupia się bardziej na rosnących zyskach, silnym wzroście PKB i umacnianiu się gospodarki – powiedział Randy Frederick, wiceprezes ds. handlu i instrumentów pochodnych w Charles Schwab.

Inwestorzy poznali również wczoraj odczyt z rynku pracy. Liczba Amerykanów składających po raz pierwszy wniosek o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w zeszłym tygodniu po raz pierwszy od końca kwietnia. Było ich 412 tys. czyli o 37 tys. więcej niż w poprzednim tygodniu.

Na azjatyckich parkietach przeważały w piątek spadki. Pozytywnie wyróżniał hongkoński Hang Seng, który rósł pod koniec sesji o 0,9 proc. Jednak chiński Shanghai Composite spadał o 0,5 proc., a indyjski Sensex tracił 0,7 proc. Japoński Nikkei utrzymywał się przy linii czwartkowego zamknięcia. Bank Japonii ogłosił w piątek decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a także przedłużeniu czasu trwania programu pomocy w przypadku nasilenia pandemii.